We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE Alletra Storage MP 1.92TB NVMe SFF FIPS Encrypted SSD
SKU
R9H70A
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Alletra Storage MP 1.92TB NVMe SFF FIPS Encrypted SSD
| Hardware encryption | Yes |
|---|---|
| SSD capacity | 1920 GB |
| NVMe | Yes |
| SKU | R9H70A |
| EAN | 0190017589275 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Out of Stock |
.
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 1.92 TB |
| Features | |
| NVMe | Yes |
| SSD capacity | 1.92 TB |
| Hardware encryption | Yes |
| Compatible products | HPE Alletra Storage Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Performance | |
| NVMe | Yes |
| SSD capacity | 1.92 TB |
| Hardware encryption | Yes |
| Compatible products | HPE Alletra Storage Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 184.1 mm |
| Weight | 550 g |
| Height | 139.7 mm |
| Depth | 279.4 mm |
| Technical details | |
| Hardware encryption | Yes |
| HDD capacity | 1.92 TB |
| Weight (imperial) | 0.544 kg (1.2 lbs) |
| Other features | |
| HDD capacity | 1.92 TB |
| Weight (imperial) | 0.544 kg (1.2 lbs) |
| Compatible products | HPE Alletra Storage Platforms, see QuickSpecs for more information |