We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE Alletra Storage MP 15.36TB NVMe SFF FIPS Encrypted SSD
SKU
R9H73A
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Alletra Storage MP 15.36TB NVMe SFF FIPS Encrypted SSD
| SSD form factor | 2.5" |
|---|---|
| Hardware encryption | Yes |
| Memory type | TLC |
| SSD capacity | 1536 GB |
| SKU | R9H73A |
| EAN | 0190017589305 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Out of Stock |
.
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 15 TB |
| Memory type | TLC |
| Security | |
| Security algorithms | FIPS 140 |
| Features | |
| Interface | PCI Express |
| Component for | Disk array |
| NVMe | Yes |
| SSD capacity | 15 TB |
| Security algorithms | FIPS 140 |
| Memory type | TLC |
| Hardware encryption | Yes |
| SSD form factor | 2.5" |
| Compatible products | HPE Alletra Storage Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Performance | |
| Interface | PCI Express |
| Component for | Disk array |
| NVMe | Yes |
| SSD capacity | 15 TB |
| Security algorithms | FIPS 140 |
| Memory type | TLC |
| Hardware encryption | Yes |
| Compatible products | HPE Alletra Storage Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Design | |
|---|---|
| Component for | Disk array |
| SSD form factor | 2.5" |
| Weight & dimensions | |
| Width | 184.1 mm |
| Weight | 550 g |
| Height | 139.7 mm |
| Depth | 279.4 mm |
| Technical details | |
| Interface | PCI Express |
| Hardware encryption | Yes |
| Weight (imperial) | 0.544 kg (1.2 lbs) |
| SSD form factor | 2.5" |
| Other features | |
| Weight (imperial) | 0.544 kg (1.2 lbs) |
| Compatible products | HPE Alletra Storage Platforms, see QuickSpecs for more information |