We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE Alletra Storage MP 61.44TB NVMe SFF QLC SSD
SKU
S4P40A
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Alletra Storage MP 61.44TB NVMe SFF QLC SSD
| SKU | S4P40A |
|---|---|
| EAN | 0190017744377 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Out of Stock |
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 61.44 TB |
| Features | |
| NVMe | Yes |
| SSD capacity | 61.44 TB |
| Compatible products | HPE Alletra Storage Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Performance | |
| NVMe | Yes |
| SSD capacity | 61.44 TB |
| Compatible products | HPE Alletra Storage Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 184.1 mm |
| Weight | 550 g |
| Height | 139.7 mm |
| Depth | 279.4 mm |
| Technical details | |
| Weight (imperial) | 0.55 kg (1.21 lbs) |
| Other features | |
| Weight (imperial) | 0.55 kg (1.21 lbs) |
| Compatible products | HPE Alletra Storage Platforms, see QuickSpecs for more information |