We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE Alletra Storage MP 7.68TB NVMe SFF FIPS Encrypted SSD
SKU
R9H72A
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Alletra Storage MP 7.68TB NVMe SFF FIPS Encrypted SSD
| Hardware encryption | Yes |
|---|---|
| SSD capacity | 7680 GB |
| NVMe | Yes |
| SKU | R9H72A |
| EAN | 0190017589299 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Out of Stock |
.
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 7.68 TB |
| Features | |
| NVMe | Yes |
| SSD capacity | 7.68 TB |
| Hardware encryption | Yes |
| Compatible products | HPE Alletra Storage Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Performance | |
| NVMe | Yes |
| SSD capacity | 7.68 TB |
| Hardware encryption | Yes |
| Compatible products | HPE Alletra Storage Platforms, see QuickSpecs for more information |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 184.1 mm |
| Weight | 550 g |
| Height | 139.7 mm |
| Depth | 279.4 mm |
| Technical details | |
| Hardware encryption | Yes |
| Weight (imperial) | 0.544 kg (1.2 lbs) |
| Other features | |
| Weight (imperial) | 0.544 kg (1.2 lbs) |
| Compatible products | HPE Alletra Storage Platforms, see QuickSpecs for more information |