We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE AMD EPYC 7301 processor 2.2 GHz 64 MB L3
SKU
881170-B21
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
AMD EPYC 7301, 64M Cache, 2.2 GHz, 170 W TDP, 1P/2P
| Processor cores | 16 |
|---|---|
| Processor family | AMD EPYC |
| On-board graphics card | No |
| Cooler included | No |
| SKU | 881170-B21 |
| EAN | 4549821148035 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Out of Stock |
Options, accessories, services and support for all your HP and Compaq products.
| Processor | |
|---|---|
| Processor base frequency | 2.2 GHz |
| Cooler included | No |
| Memory bandwidth supported by processor (max) | 341 GB/s |
| Thermal Design Power (TDP) | 170 W |
| Processor cache | 64 MB |
| Processor model | 7301 |
| Processor threads | 32 |
| Processor boost frequency | 2.7 GHz |
| Component for | Server/workstation |
| Processor family | AMD EPYC |
| Processor cores | 16 |
| Processor cache type | L3 |
| Memory | |
| Memory clock speeds supported by processor | 2400,2666 MHz |
| Memory bandwidth supported by processor (max) | 341 GB/s |
| Memory channels | Octa-channel |
| Graphics | |
| On-board graphics card | No |
| Power | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 170 W |
| Features | |
| Thermal Design Power (TDP) | 170 W |
| Market segment | Server |
| Technical details | |
| Thermal Design Power (TDP) | 170 W |
| Market segment | Server |
| Processor cache type | L3 |
| Other features | |
| Compatibility | DL385 Gen10 |