We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE AMD EPYC 7763 2.45GHz 64-core 280W Processor for
SKU
P38696-B21
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
AMD EPYC 7763 2.45GHz 64-core 280W Processor for HPE
| Processor socket | Socket SP3 |
|---|---|
| Processor cores | 64 |
| Processor family | AMD EPYC |
| On-board graphics card | No |
| SKU | P38696-B21 |
| EAN | 1900175173914 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Out of Stock |
.
| Processor | |
|---|---|
| Processor base frequency | 2.45 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Thermal Design Power (TDP) | 280 W |
| Processor cache | 256 MB |
| Processor model | 7763 |
| Processor threads | 128 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Processor boost frequency | 3.5 GHz |
| Processor family | AMD EPYC |
| Processor cores | 64 |
| Processor socket | Socket SP3 |
| Processor cache type | L3 |
| Memory | |
| Memory types supported by processor | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speeds supported by processor | 3200 MHz |
| Memory channels | Octa-channel |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card model | Not available |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card model | Not available |
| Power | |
| Thermal Design Power (TDP) | 280 W |
| Technical details | |
|---|---|
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Weight (imperial) | 0.68 kg (1.5 lbs) |
| Thermal Design Power (TDP) | 280 W |
| Processor cache type | L3 |
| Features | |
| Thermal Design Power (TDP) | 280 W |
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Harmonized System (HS) code | 85423119 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85423119 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 193.8 mm |
| Weight | 680 g |
| Height | 31.7 mm |
| Depth | 279.4 mm |
| Other features | |
| Height (imperial) | 3.18 cm (1.25") |
| Weight (imperial) | 0.68 kg (1.5 lbs) |