We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE AMD EPYC 9454 2.75GHz 48-core 290W Processor for
SKU
P53708-B21
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
AMD EPYC 9454 2.75GHz 48-core 290W Processor for HPE
| Processor socket | Socket SP5 |
|---|---|
| Processor cores | 48 |
| Processor family | AMD EPYC |
| On-board graphics card | No |
| SKU | P53708-B21 |
| EAN | 0190017594996 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Out of Stock |
.
| Processor | |
|---|---|
| Processor base frequency | 2.75 GHz |
| Processor manufacturer | AMD |
| Thermal Design Power (TDP) | 290 W |
| Processor cache | 256 MB |
| Processor model | 9454 |
| Processor family | AMD EPYC |
| Processor cores | 48 |
| Processor cache type | L3 |
| Memory | |
| Memory clock speeds supported by processor | 4800 MHz |
| Power | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 290 W |
| Features | |
| Thermal Design Power (TDP) | 290 W |
| Technical details | |
| Thermal Design Power (TDP) | 290 W |
| Processor cache type | L3 |