We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE AMD Opteron 6276 2.3GHz/16-core processor 16 MB L3
SKU
634970-B21
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
HP BL465c Gen8 AMD Opteron 6276 (2.3GHz/16-core/16MB/115W) Processor Kit
| Processor socket | Socket G34 |
|---|---|
| Processor cores | 16 |
| Processor family | AMD Opteron |
| Processor lithography | 32 nm |
| SKU | 634970-B21 |
| EAN | 4948382776099 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Out of Stock |
Information technology professionals rely on HP quality to ensure maximum productivity. As the power of applications, processors, memory adapters and storage devices increases, high-end computer users are seeking ways to optimize their system performance. HP provides leading solutions, adding new levels of performance, availability, flexibility, and management.
| Processor | |
|---|---|
| Processor base frequency | 2.3 GHz |
| Thermal Design Power (TDP) | 115 W |
| Processor cache | 16 MB |
| Processor model | 6276 |
| Processor threads | 16 |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Stepping | B2 |
| Component for | Server/workstation |
| Processor lithography | 32 nm |
| Processor family | AMD Opteron |
| Processor cores | 16 |
| Processor socket | Socket G34 |
| Processor cache type | L3 |
| Memory | |
| Memory types supported by processor | DDR3-SDRAM |
| Power | |
| Thermal Design Power (TDP) | 115 W |
| Technical details | |
| AMD Virtualization Technology | Yes |
| AMD Turbo CORE technology | Yes |
| AMD HyperTransport Technology | Yes |
| Thermal Design Power (TDP) | 115 W |
| Market segment | Server |
| Processor cache type | L3 |
| Features | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 115 W |
| Market segment | Server |
| Processor special features | |
| AMD Virtualization Technology | Yes |
| AMD Turbo CORE technology | Yes |
| AMD HyperTransport Technology | Yes |
| Operational conditions | |
| Maximum operating temperature | 69 °C |
| Other features | |
| Compatibility | HP BL465c Gen8 |