We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE Aruba Networking AT-BT10-50 50-pack of Battery Powered Asset Tracking Bluetooth Beacons
SKU
JX987A
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Aruba Networking AT-BT10-50 50-pack of Battery Powered Asset Tracking Bluetooth Beacons
| SKU | JX987A |
|---|---|
| EAN | 0190017088136 |
| Manufacturer | HPE |
HPE Aruba Networking Beacons leverage Bluetooth Low-Energy (BLE) technology to power indoor location and wayfinding, and proximity-aware push notifications at enterprises, stadiums, hospitals and other public venues. The ability to customize the placement of beacons ensures a highly engaged customer experience. These small, low-power wireless transmitters broadcast radio signals at regular intervals that can be heard and interpreted by iOS and Android devices using HPE Aruba Networking Wi-Fi access points. Purpose-built applications can be creating using our software development kits (SDKs).
What is new supporting point:
Software configurable for location or proximity mode
Remote beacon management support
Easy to deploy – no infrastructure wiring required
Install in any size or shape room
Work both indoors and outdoors, with battery and USB powered options
SDK support for iOS and Android mobile devices
What is new supporting point:
Software configurable for location or proximity mode
Remote beacon management support
Easy to deploy – no infrastructure wiring required
Install in any size or shape room
Work both indoors and outdoors, with battery and USB powered options
SDK support for iOS and Android mobile devices
| Features | |
|---|---|
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Technical details | |
| Quantity per pack | 50 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 37.5 g |
| Software | |
| Mobile operating systems supported | Android, iOS |
| Packaging content | |
|---|---|
| Batteries included | Yes |
| Battery | |
| Rechargeable battery | No |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 50 pc(s) |
| Other features | |
| Weight | 37.5 g |