We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE Cray ClusterStor 1.6TB NVMe x4 Lanes Mixed Use SFF (2.5in) U.2 with Carrier 1yr Wty SSD
SKU
R4M02A
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Cray ClusterStor 1.6TB NVMe x4 Lanes Mixed Use SFF (2.5in) U.2 with Carrier 1yr Wty SSD
| SSD form factor | 2.5" |
|---|---|
| SSD capacity | 1600 GB |
| NVMe | Yes |
| Component for | Server/Workstation |
| SKU | R4M02A |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Out of Stock |
.
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 1.6 TB |
| Features | |
| Interface | U.2 |
| Component for | Server/workstation |
| NVMe | Yes |
| SSD capacity | 1.6 TB |
| SSD form factor | 2.5" |
| Target workload | Mixed Use (MU) |
| Compatible products | HPE Cray ClusterStor, see QuickSpecs for more information |
| Performance | |
| Interface | U.2 |
| Component for | Server/workstation |
| NVMe | Yes |
| SSD capacity | 1.6 TB |
| Compatible products | HPE Cray ClusterStor, see QuickSpecs for more information |
| Design | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| SSD form factor | 2.5" |
| Weight & dimensions | |
| Width | 70.1 mm |
| Weight | 1.5 kg |
| Height | 15 mm |
| Depth | 100.1 mm |
| Technical details | |
| Interface | U.2 |
| HDD capacity | 1.6 TB |
| Weight (imperial) | 1.5 kg (3.31 lbs) |
| SSD form factor | 2.5" |
| Other features | |
| HDD capacity | 1.6 TB |
| Weight (imperial) | 1.5 kg (3.31 lbs) |
| Compatible products | HPE Cray ClusterStor, see QuickSpecs for more information |