We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE DDR3-1600 8GB (1x8GB) memory module 240-pin DIMM
SKU
867505-B21
| Internal memory type | DDR3 |
|---|---|
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Component for | PC/Server |
| Internal memory | 8 GB |
| SKU | 867505-B21 |
| EAN | 0190017082363 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Out of Stock |
There are many demands on your server…is it performing reliably and efficiently?
When you choose HPE DDR3 SmartMemory, you get significant data transfer speed and capacity improvements over older DDR technologies, backed by our industry-leading reliability. All of our SmartMemory goes through rigorous modeling, qualification and testing processes that unlock extended memory performance features. This extensive testing ensures that your HPE server memory is completely compatible with and optimized for your HPE server.
HPE servers configured with HPE DDR3 SmartMemory deliver extended performance and manageability in a number of configurations that is not supported using third-party DIMMs.
When you choose HPE DDR3 SmartMemory, you get significant data transfer speed and capacity improvements over older DDR technologies, backed by our industry-leading reliability. All of our SmartMemory goes through rigorous modeling, qualification and testing processes that unlock extended memory performance features. This extensive testing ensures that your HPE server memory is completely compatible with and optimized for your HPE server.
HPE servers configured with HPE DDR3 SmartMemory deliver extended performance and manageability in a number of configurations that is not supported using third-party DIMMs.
| Memory | |
|---|---|
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 8 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 240-pin DIMM |
| CAS latency | 11 |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Internal memory type | DDR3 |
| Features | |
|---|---|
| Buffered memory type | Unregistered (unbuffered) |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 8 GB |
| Internal memory | 8 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 240-pin DIMM |
| CAS latency | 11 |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Internal memory type | DDR3 |