We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE FlexFabric 5930 Managed L3 1U
SKU
JH379A
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
FlexFabric 5930 2-Slot 2QSFP+ Back to Front AC Switch Bundle
| Power over ethernet | No |
|---|---|
| SKU | JH379A |
| EAN | 0889894280855 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Out of Stock |
The HPE FlexFabric 5930 Switch Series provides a high performance and ultra-low-latency 40 GbE Top-of-Rack (ToR) data center switch. The switch series is part of the Hewlett Packard Enterprise FlexFabric data center solution, which is a cornerstone of the FlexNetwork architecture. With the increase pace of deploying virtualized applications, adopting Software-Defined networking, and the server-to-server traffic, many data centers now require spine and ToR switch innovations that will meet their requirements.
Included in this bundle: (1) FlexFabric 5930 2QSFP+ 2-slot Switch (JH178A), (2) HPE X712 Back (Power
Side) to Front (Port Side) Airflow High Volume Fan Tray (JG553A), and (2) HPE 58x0AF 650W AC Power
Supply (JC680A)
Included in this bundle: (1) FlexFabric 5930 2QSFP+ 2-slot Switch (JH178A), (2) HPE X712 Back (Power
Side) to Front (Port Side) Airflow High Volume Fan Tray (JG553A), and (2) HPE 58x0AF 650W AC Power
Supply (JC680A)
| Management features | |
|---|---|
| Switch type | Managed |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Switch layer | L3 |
| Ports & interfaces | |
| QSFP+ module slots quantity | 2 |
| Installed SFP modules quantity | 0 |
| Installed SFP+ modules quantity | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Console port | RJ-45 |
| Switching optical modules type | 40 Gigabit Ethernet |
| Network | |
| Networking standards | IEEE 802.1AX, IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1ad, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3ah, IEEE 802.3x |
| VLAN support | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Flow control support | Yes |
| 10G support | Yes |
| IPv6 FIB entries | 64000 |
| IPv4 FIB entries | 128000 |
| Optical fiber | |
| Switching optical modules type | 40 Gigabit Ethernet |
| Data transmission | |
| Throughput | 1071 Mpps |
| Latency (10 Gbps) | 1 µs |
| Packet buffer memory | 12.2 MB |
| MAC address table | 288000 entries |
| Switching capacity | 1440 Gbit/s |
| Jumbo frames support | Yes |
| Security | |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Protocols | |
| IPv6 FIB entries | 64000 |
| IPv4 FIB entries | 128000 |
| Design | |
| Form factor | 1U |
| Rack mounting | Yes |
| Airflow direction | Back-to-front airflow |
| Performance | |
|---|---|
| Memory type | SDRAM |
| Internal memory | 4096 MB |
| Flash memory | 1024 MB |
| Packet buffer memory | 12.2 MB |
| Power | |
| Power supply included | Yes |
| Number of power supply units | 2 |
| Power source | AC |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Virtual LAN features | |
| VLAN support | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 440 mm |
| Depth | 660 mm |
| Height | 44.2 mm |
| IPv4 & IPv6 features | |
| IPv6 FIB entries | 64000 |
| IPv4 FIB entries | 128000 |
| Technical details | |
| Form factor | 1U |
| Rack mounting | Yes |
| Memory | |
| Packet buffer memory | 12.2 MB |
| Memory type | SDRAM |
| Internal memory | 4096 MB |
| Flash memory | 1024 MB |