We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE Intel Xeon E7-4870 processor 2.4 GHz 30 MB L3
SKU
643766-B21
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
BL680c G7 Intel Xeon E7-4870 (2.40GHz/10-core/30MB/130W) Processor Kit
| Processor socket | LGA 1567 (Socket LS) |
|---|---|
| Processor cores | 10 |
| Processor family | Intel Xeon E7 |
| Processor lithography | 32 nm |
| SKU | 643766-B21 |
| EAN | 0886111310173 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Out of Stock |
| Processor | |
|---|---|
| Processor base frequency | 2.4 GHz |
| Thermal Design Power (TDP) | 130 W |
| Processor cache | 30 MB |
| Processor model | E7-4870 |
| System bus rate | 6.4 GT/s |
| Processor operating modes | 64-bit |
| Component for | Server/workstation |
| Processor lithography | 32 nm |
| Processor family | Intel® Xeon® E7 Family |
| Processor cores | 10 |
| Processor socket | LGA 1567 (Socket LS) |
| Processor cache type | L3 |
| Power | |
| Thermal Design Power (TDP) | 130 W |
| Features | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 130 W |
| Market segment | Server |
| Technical details | |
| Thermal Design Power (TDP) | 130 W |
| Market segment | Server |
| Processor cache type | L3 |