We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE Networking X140 40G QSFP+ LC LR4L 2km SM Transceiver
SKU
JL286A
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Networking X140 40G QSFP+ LC LR4L 2km SM Transceiver
| Interface type | QSFP+ |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 40000 Mbit/s |
| SFP transceiver type | LR4 |
| SKU | JL286A |
| EAN | 0190017042879 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Out of Stock |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 180 g |
| Technical details | |
|---|---|
| Weight (imperial) | 0.181 kg (0.4 lbs) |
| Other features | |
| Weight (imperial) | 0.181 kg (0.4 lbs) |