We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE P05896-B21 internal solid state drive 1.92 TB M.2 NVMe
SKU
P05896-B21
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
HPE Edgeline 1.92TB NVMe x4 Lanes Mixed Use M.2 22110 3yr Wty Extended Temperature SSD
| SSD form factor | M.2 |
|---|---|
| SSD capacity | 1920 GB |
| NVMe | Yes |
| Component for | Server/Workstation |
| SKU | P05896-B21 |
| EAN | 4549821210664 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Out of Stock |
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 1.92 TB |
| Features | |
| Component for | Server/workstation |
| NVMe | Yes |
| SSD capacity | 1.92 TB |
| SSD form factor | M.2 |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Performance | |
| Component for | Server/workstation |
| NVMe | Yes |
| SSD capacity | 1.92 TB |
| Design | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| SSD form factor | M.2 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 22.1 mm |
| Weight | 30 g |
| Height | 4.1 mm |
| Depth | 110 mm |
| Technical details | |
| SSD form factor | M.2 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |