We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE P40482-B21 internal solid state drive 1.6 TB SAS
SKU
P40482-B21
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
HPE 1.6TB SAS 24G Write Intensive SFF BC PM6 SSD
| SSD capacity | 1600 GB |
|---|---|
| NVMe | No |
| Component for | Server/Workstation |
| Interface | SAS |
| SKU | P40482-B21 |
| EAN | 5715063200933 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Out of Stock |
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 1.6 TB |
| Data transmission | |
| Read speed | 135000 MB/s |
| Write speed | 125000 MB/s |
| Data transfer rate | 24 Gbit/s |
| Features | |
| Interface | SAS |
| Component for | Server/workstation |
| NVMe | No |
| SSD capacity | 1.6 TB |
| Read speed | 135000 MB/s |
| Write speed | 125000 MB/s |
| Data transfer rate | 24 Gbit/s |
| Target workload | Write Intensive (WI) |
| Hot-Plug support | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Performance | |
| Interface | SAS |
| Component for | Server/workstation |
| NVMe | No |
| SSD capacity | 1.6 TB |
| Read speed | 135000 MB/s |
| Write speed | 125000 MB/s |
| Data transfer rate | 24 Gbit/s |
| Design | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| Weight & dimensions | |
| Width | 219.2 mm |
| Weight | 500 g |
| Height | 146.1 mm |
| Depth | 228.6 mm |
| Technical details | |
| Interface | SAS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |