We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE P48695-H21 internal solid state drive 960 GB M.2 PCI Express 4.0
SKU
P48695-H21
| SSD form factor | M.2 |
|---|---|
| Hardware encryption | Yes |
| SSD capacity | 960 GB |
| Component for | Server/Workstation |
| SKU | P48695-H21 |
| EAN | 5715328231245 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Out of Stock |
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 960 GB |
| Features | |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Component for | Server/workstation |
| SSD capacity | 960 GB |
| Hardware encryption | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Target workload | Read Intensive (RI) |
| Performance | |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Component for | Server/workstation |
| SSD capacity | 960 GB |
| Hardware encryption | Yes |
| Design | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| SSD form factor | M.2 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 22 mm |
| Weight | 30 g |
| Height | 40 mm |
| Depth | 110 mm |
| Technical details | |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Hardware encryption | Yes |
| SSD form factor | M.2 |