We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE P58240-B21 internal solid state drive 1.92 TB 2.5" Serial ATA III
SKU
P58240-B21
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
HPE 1.92TB SATA 6G Read Intensive SFF BC Self-encrypting 5400P SSD
| SSD form factor | 2.5" |
|---|---|
| SSD capacity | 1920 GB |
| Component for | Server/Workstation |
| Interface | Serial ATA III |
| SKU | P58240-B21 |
| EAN | 5715063685846 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Out of Stock |
HPE 1.92 TB, SATA, read intensive, solid state, small form factor, Basic Carrier, drive with 3-year warranty
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 1.92 TB |
| Features | |
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | Server/workstation |
| SSD capacity | 1.92 TB |
| SSD form factor | 2.5" |
| Hot-Plug support | Yes |
| Performance | |
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | Server/workstation |
| SSD capacity | 1.92 TB |
| Design | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| SSD form factor | 2.5" |
| Weight & dimensions | |
| Width | 219.2 mm |
| Weight | 560 g |
| Height | 146.1 mm |
| Depth | 228.6 mm |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA III |
| SSD form factor | 2.5" |