P19561-B21
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Intel Xeon Silver 4208 (2.1GHz, 11MB), 16GB (1 x 16GB) DDR4, 4 LFF HDD, Smart Array S100i SR Gen10, 1x 500W PS
More Information
SKU P19561-B21
EAN 4549821306572
Manufacturer HPE
Availability Out of Stock
Product Family ProLiant
Product Series DL
What's new
- Enhanced iLO 5 security features such as iLO security dashboard and workload performance advisor.
Features
Scalability and Efficiency in a Dense Design
- Supports Intel® Xeon® Scalable processors up to 8 cores and up to 85W.
- Deploy mid-level virtualization, IT/ web infrastructure for SMBs and small enterprises.
- Right balanced server to support multiple workloads.
Agile, Secure Infrastructure Management for Accelerating IT Service Delivery
Industry-Leading Serviceability and Simplified Deployment
Processor
Processor generation2nd Generation Intel® Xeon® Scalable
Thermal Design Power (TDP)85 W
Tcase78 °C
Supported instruction setsAVX-512
Scalability2S
Processor threads16
Processor package size76.0 x 56.5 mm
Processor operating modes64-bit
Processor lithography14 nm
Processor codenameCascade Lake
Memory types supported by processorDDR4-SDRAM
Memory clock speeds supported by processor2400 MHz
Maximum number of PCI Express lanes48
Maximum internal memory supported by processor1.02 TB
Execute Disable BitYes
Embedded options availableNo
Processor cache typeL3
Processor cache11 MB
Processor frequency2.1 GHz
Processor boost frequency3.2 GHz
Number of processors installed1
Processor model4208
Processor socketLGA 3647 (Socket P)
Processor cores8
Processor manufacturerIntel
Motherboard chipsetIntel C622
Processor familyIntel Xeon Silver
Memory
Internal memory16 GB
Memory layout (slots x size)1 x 16 GB
Memory slots16x DIMM
Memory clock speed2933 MHz
Maximum internal memory1.02 TB
Internal memory typeDDR4-SDRAM
ECCYes
Storage
RAID supportYes
RAID levels0, 1, 5, 10
Optical drive typeNo
Number of HDDs supported4
Maximum storage capacity48 TB
Hot-Plug supportYes
HDD size3.5"
HDD interfaceSerial ATA
Graphics
On-board graphics card modelNot available
On-board graphics cardYes
Network
Ethernet LANYes
Ethernet interface typeGigabit Ethernet
Ports & interfaces
VGA (D-Sub) ports quantity1
Ethernet LAN (RJ-45) ports2
Expansion slots
PCI Express slots version3.0
Optical drive
Optical drive typeNo
Design
Rack mountingYes
Chassis typeRack (1U)
Product colourBlack, Silver
Performance
Remote administrationiLO 5 ASIC
Trusted Platform Module (TPM)Yes
Operating system installedNo
Harmonized System (HS) code84714100
Software
Operating system installedNo
Processor special features
Enhanced Intel SpeedStep TechnologyYes
Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d)Yes
Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT)Yes
Intel® Turbo Boost Technology2.0
Intel TSX-NIYes
Intel Trusted Execution TechnologyYes
Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology)Yes
Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI)Yes
Intel 64Yes
Intel Virtualization Technology (VT-x)Yes
Processor ARK ID193390
Power
Redundant power supply (RPS) supportYes
Power supply500 W
Technical details
Rack mountingYes
Hot-Plug supportYes
Chassis typeRack (1U)
Sustainability certificatesENERGY STAR
Management features
Logistics data
Sustainability
Weight & dimensions
Width434.6 mm
Height42.9 mm
Depth614.9 mm