P19563-B21
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Intel Xeon Silver 4208 (2.1GHz, 11MB), 16GB DDR4, 12 LFF HDD, Smart Array P408i-a SR G10, 1x 500W RPS
More Information
SKU P19563-B21
EAN 4549821306596
Manufacturer HPE
Availability Out of Stock
Product Family ProLiant
Product Series DL
What's new
- Eight (8) LFF drive chassis supporting SAS/SATA HDDs with max 32 TB storage
Features
Dense Storage at Optimal Performance for Web Infrastructure and Service Providers
- The flexible design provides choice of options and ability to scale. It is configured to meet the new standard of growing data center needs. The server supports Intel® Xeon® Scalable Processor series, up to eight cores (maximum 24) with 16 DDR4 2666 MHz (256 GB maximum).
- 500W multi-output, up to 94% efficiency (Titanium), Flexible Slot PS; Standard 3-3-3 warranty; HPE Secure Encryption.
Comprehensive and Cost-effective Management
Processor
Processor generation2nd Generation Intel® Xeon® Scalable
Thermal Design Power (TDP)85 W
Tcase78 °C
Supported instruction setsAVX-512
Scalability2S
Processor threads16
Processor package size76.0 x 56.5 mm
Processor operating modes64-bit
Processor lithography14 nm
Processor codenameCascade Lake
Memory types supported by processorDDR4-SDRAM
Memory clock speeds supported by processor2400 MHz
Maximum number of PCI Express lanes48
Maximum internal memory supported by processor1.02 TB
Execute Disable BitYes
Embedded options availableNo
Processor cache typeL3
Processor cache11 MB
Processor frequency2.1 GHz
Processor boost frequency3.2 GHz
Number of processors installed1
Processor model4208
Processor socketLGA 3647 (Socket P)
Processor cores8
Processor manufacturerIntel
Motherboard chipsetIntel C622
Maximum number of SMP processors2
Processor familyIntel Xeon Silver
Memory
Internal memory16 GB
Memory slots16x DIMM
Memory clock speed2933 MHz
Maximum internal memory1.02 TB
Internal memory typeDDR4-SDRAM
ECCYes
Storage
Supported HDD sizes3.5"
RAID supportYes
RAID levels0, 1, 1 ADM, 5, 6, 10 ADM, 10, 50, 60
Optical drive typeNo
Number of HDDs supported12
Maximum storage capacity144 TB
Hot-Plug supportYes
HDD interfaceSerial ATA, Serial Attached SCSI (SAS)
Graphics
On-board graphics cardYes
Network
Ethernet LANYes
Ethernet interface typeGigabit Ethernet
Ports & interfaces
VGA (D-Sub) ports quantity1
Ethernet LAN (RJ-45) ports2
Expansion slots
PCI Express slots version3.0
Optical drive
Optical drive typeNo
Design
Rack mountingYes
Chassis typeRack (2U)
Product colourBlack, Silver
Performance
Remote administrationiLO 5 ASIC
Trusted Platform Module (TPM)Yes
Operating system installedNo
Harmonized System (HS) code84714100
Software
Operating system installedNo
Processor special features
Enhanced Intel SpeedStep TechnologyYes
Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d)Yes
Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT)Yes
Intel® Turbo Boost Technology2.0
Intel TSX-NIYes
Intel Trusted Execution TechnologyYes
Intel® Hyper Threading Technology (Intel® HT Technology)Yes
Intel® AES New Instructions (Intel® AES-NI)Yes
Intel 64Yes
Intel Virtualization Technology (VT-x)Yes
Processor ARK ID193390
Power
Redundant power supply (RPS) supportYes
Power supply500 W
Technical details
Supported HDD sizes3.5"
Rack mountingYes
Hot-Plug supportYes
Chassis typeRack (2U)
Management features
Logistics data
Weight & dimensions
Width445.4 mm
Weight13 kg
Height87.4 mm
Depth634.7 mm