We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE Q2P87A internal solid state drive 1.6 TB 2.5" SAS MLC
SKU
Q2P87A
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
StoreEasy 1.6TB SFF (2.5in) Smart Carrier SmartCache Kit
| SSD form factor | 2.5" |
|---|---|
| Hardware encryption | No |
| Memory type | MLC |
| SSD capacity | 1600 GB |
| SKU | Q2P87A |
| EAN | 0190017200910 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Out of Stock |
The Smart Cache kit contains 2x HPE 800GB SAS 12G Mixed Use SFF (2.5in) SC Digitally Signed Firmware SSD (872376-B21) for use with the SmartCache feature included with the HPE Smart Array P816i-a SR Gen10 Storage Controller which provides a Flash Acceleration data tier to the StoreEasy 1860.
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 1.6 TB |
| Memory type | MLC |
| Data transmission | |
| Read speed | 1075 MB/s |
| Write speed | 1025 MB/s |
| Random write (4KB) | 90000 IOPS |
| Random read (4KB) | 120000 IOPS |
| Write latency | 57 µs |
| Read latency | 126 µs |
| Data transfer rate | 12 Gbit/s |
| Features | |
| Interface | SAS |
| Component for | NAS |
| NVMe | No |
| SSD capacity | 1.6 TB |
| Read speed | 1075 MB/s |
| Write speed | 1025 MB/s |
| Memory type | MLC |
| Random write (4KB) | 90000 IOPS |
| Random read (4KB) | 120000 IOPS |
| Write latency | 57 µs |
| Read latency | 126 µs |
| Hardware encryption | No |
| Data transfer rate | 12 Gbit/s |
| SSD form factor | 2.5" |
| Hot-Plug support | Yes |
| Compatible products | StoreEasy 1460, 1560, 1660, 1860 |
| Performance | |
| Interface | SAS |
| Component for | NAS |
| NVMe | No |
| SSD capacity | 1.6 TB |
| Read speed | 1075 MB/s |
| Write speed | 1025 MB/s |
| Memory type | MLC |
| Random write (4KB) | 90000 IOPS |
| Random read (4KB) | 120000 IOPS |
| Write latency | 57 µs |
| Read latency | 126 µs |
| Hardware encryption | No |
| Data transfer rate | 12 Gbit/s |
| Compatible products | StoreEasy 1460, 1560, 1660, 1860 |
| Design | |
|---|---|
| Component for | NAS |
| SSD form factor | 2.5" |
| Weight & dimensions | |
| Width | 270.2 mm |
| Weight | 2.72 kg |
| Height | 128.6 mm |
| Depth | 211.2 mm |
| Technical details | |
| Interface | SAS |
| Hardware encryption | No |
| SSD form factor | 2.5" |
| Other features | |
| Compatible products | StoreEasy 1460, 1560, 1660, 1860 |