We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE Q8B62A internal solid state drive 2.5" 960 GB SAS
SKU
Q8B62A
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Nimble Storage CS/SF Hybrid Array 3x960GB Cache Bundle
| SSD form factor | 2.5" |
|---|---|
| SSD capacity | 960 GB |
| Interface | SAS |
| SKU | Q8B62A |
| EAN | 0190017228921 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Out of Stock |
Bundle includes three SFF SSDs to increase the Flash Cache.
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 960 GB |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 12 Gbit/s |
| Performance | |
| Interface | SAS |
| SSD capacity | 960 GB |
| Data transfer rate | 12 Gbit/s |
| Compatible products | Nimble Storage CS3000/5000/7000/SF |
| Design | |
|---|---|
| SSD form factor | 2.5" |
| Features | |
| Interface | SAS |
| SSD capacity | 960 GB |
| Data transfer rate | 12 Gbit/s |
| SSD form factor | 2.5" |
| Compatible products | Nimble Storage CS3000/5000/7000/SF |
| Technical details | |
| Interface | SAS |
| SSD form factor | 2.5" |