We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE R4C18A memory module 144 GB DDR4 2933 MHz ECC
SKU
R4C18A
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
SimpliVity 144GB (6x8GB/6x16GB) DDR4-2933 Registered Memory Kit
| Internal memory type | DDR4 |
|---|---|
| Memory clock speed | 2933 MHz |
| ECC | Yes |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| SKU | R4C18A |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Out of Stock |
6x 8GB (1x8GB) Single Rank x8 DDR4-2933 CAS-21-21-21 Registered Smart Memory Kit (P00918-K21) + 6x 16GB (1x16GB) Single Rank x4 DDR4-2933 CAS-21-21-21 Registered Smart Memory Kit (P00920-K21)
| Power | |
|---|---|
| Memory voltage | 1.2 V |
| Design | |
| Compatible products | SimpliVity 380 Gen10 |
| Memory | |
|---|---|
| Buffered memory type | Registered (Unbuffered) |
| Internal memory | 144 GB |
| Component for | PC/server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| CAS latency | 21 |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Memory ranking | 1 |
| ECC | Yes |
| Memory clock speed | 2933 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Features | |
| Buffered memory type | Registered (Unbuffered) |
| Compatible products | SimpliVity 380 Gen10 |
| Internal memory | 144 GB |
| Component for | PC/server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| CAS latency | 21 |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Memory ranking | 1 |
| ECC | Yes |
| Memory clock speed | 2933 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |