We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE SN2100M 100GBE 16QSFP28 SWITCH Managed Silver
SKU
Q2F23A
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
StoreFabric SN2100M 100GbE 16QSFP28 Half Width Switch
| SKU | Q2F23A |
|---|---|
| EAN | 4549821107575 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Out of Stock |
How can you provide fast, reliable, and cost-effective connectivity in the data center with predictable performance and investment protection? HPE M-series SN2100M Ethernet switches are ideal for modern server and storage networks. Supporting port speeds of 1, 10, 25, 40, 50, and 100 GbE, delivering predictable performance and zero packet loss at line-rate across each port and packet size. Enhanced for storage combined with efficient design, it provides enterprise-level performance with attractive economics and outstanding ROI. Networks built on HPE SN2100M are fast, reliable, and scalable while also being affordable and easy to manage. It supports primary and secondary storage, providing consistently fair, fast, low-latency connectivity even under heavy workloads or a mix of different port speeds. This makes them ideal for storage, hyper-converged, financial services, and media and entertainment deployments.
| Management features | |
|---|---|
| Switch type | Managed |
| Design | |
| Product colour | Silver |
| Rack mounting | Yes |
| Power | |
| Power supply included | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 200 mm |
| Depth | 508 mm |
| Height | 439 mm |
| Weight | 4.53 kg |
| Technical details | |
| Product colour | Silver |
| Rack mounting | Yes |
| Performance | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |