We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE Superdome Flex 64GB (1x64GB) Quad Rank x4 DDR4-2933 Load Reduced Memory Kit
SKU
R0X06A
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Superdome Flex 64GB (1x64GB) Quad Rank x4 DDR4-2933 Load Reduced Memory Kit
| Internal memory type | DDR4 |
|---|---|
| Memory clock speed | 2933 MHz |
| Component for | PC/Server |
| Internal memory | 64 GB |
| SKU | R0X06A |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Out of Stock |
HPE Superdome Flex 64GB (1x64GB) Quad Rank x4 DDR4-2933 Load Reduced Memory Kit
| Technical details | |
|---|---|
| Height (imperial) | 5.41 cm (2.13") |
| Memory | |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 64 GB |
| Internal memory | 64 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Memory ranking | 4 |
| Memory clock speed | 2933 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Features | |
|---|---|
| Memory layout (modules x size) | 1 x 64 GB |
| Internal memory | 64 GB |
| Component for | PC/Server |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Memory ranking | 4 |
| Memory clock speed | 2933 MHz |
| Internal memory type | DDR4 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 136.7 mm |
| Depth | 190.5 mm |
| Height | 54.1 mm |
| Weight | 910 g |
| Weight (imperial) | 0.907 kg (2 lbs) |
| Other features | |
| Height (imperial) | 5.41 cm (2.13") |
| Weight (imperial) | 0.907 kg (2 lbs) |