We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE Xeon Intel 6761P 2.5GHz 64-core 350W Processor for
SKU
P73833-B21
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Intel Xeon 6761P 2.5GHz 64-core 350W Processor for HPE
| SKU | P73833-B21 |
|---|---|
| EAN | 0190017739984 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | Xeon |
.
| Processor | |
|---|---|
| Processor base frequency | 2.5 GHz |
| Processor manufacturer | Intel |
| Thermal Design Power (TDP) | 350 W |
| Processor cache | 336 MB |
| Processor model | 6761P |
| Processor family | Intel® Xeon® |
| Processor cores | 64 |
| Processor cache type | L3 |
| Memory | |
| Memory clock speeds supported by processor | 6400 MHz |
| Power | |
|---|---|
| Thermal Design Power (TDP) | 350 W |
| Features | |
| Thermal Design Power (TDP) | 350 W |
| Technical details | |
| Thermal Design Power (TDP) | 350 W |
| Processor cache type | L3 |