We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Innovational Pure Shimmer mobile phone case Cover Pink, Transparent
SKU
T21-6527
- Protects drop after drop from up to 10 feet (3 meters)
- Contains BulletShield, a high-performing impact material
- Shimmer effect
- Ultra-thin design protects without adding unnecessary bulk
- Tested to work perfectly with wireless connectivity
| Brand compatibility | Apple |
|---|---|
| Product colour | Pink,Transparent |
| Case type | Cover case |
| SKU | T21-6527 |
| EAN | 5056234705322 |
| Manufacturer | INNOVATIONAL |
| Availability | Out of Stock |
With a subtle iridescent tint, Pure Shimmer complements your phone's original beauty while keeping it well protected.
| Technical details | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Product colour | Pink, Transparent |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | Apple iPhone XR |
| Features | |
|---|---|
| Case type | Cover |
| Product colour | Pink, Transparent |
| Brand compatibility | Apple |
| Compatibility | Apple iPhone XR |
| Weight & dimensions | |
| Width | 73 mm |
| Height | 144 mm |
| Depth | 10 mm |
| Weight | 19.4 g |