We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lenovo 100e Chromebook Gen 3 Intel® Celeron® N4500 29.5 cm (11.6") HD 4 GB LPDDR4x-SDRAM 64 GB eMMC Wi-Fi 6 (802.11ax) ChromeOS UK English Grey
SKU
82UY0003UK
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Intel Celeron N4500 (2C/2T, 1.1/2.8GHz, 4MB), 4GB LPDDR4x-2933, 64GB eMMC 5.1, 11.6" HD (1366x768) TN 250nits , Intel UHD Graphics, Intel Wi-Fi 6 AX201 802.11ax 2x2 + BT5.1, Front HD 720p with Privacy Shutter, ChromeOS
- Intel Celeron N4500 (2C/2T, 1.1/2.8GHz, 4MB)
- 11.6" HD (1366x768) TN 250nits
- 4GB LPDDR4x-2933
- 64GB eMMC 5.1
- Intel UHD Graphics
- ChromeOS

Reliable performance
Built on the Chrome platform and powered by Intel® Celeron®, the Lenovo 100e Chromebook Gen 3 delivers an interactive learning experience for the classroom and on the go. With the Chrome web store and Google Play, a large library of apps are available to you. Plus, with the optional Google Workspace for Education and Chrome Education upgrade, school administrators can streamline tasks.
Seamless security
Safety is at the forefront with the Lenovo 100e Chromebook Gen 3. Trusted apps are available to students and teachers. Antivirus updates occur automatically when the Chromebook is connected. And the device is equipped with an HD webcam featuring a privacy shutter to help protect you from prying eyes.
Stay connected in a new world of learning
- 11.6″ Intel®-powered Chromebook
- Stay connected with speedy WiFi & optional 4G/LTE
- HD webcam for videocalls with privacy shutter for security
- Durable frame with reinforced ports & hinges
- Long-lasting battery gets you through class
- 11.6″ Intel®-powered Chromebook
- Stay connected with speedy WiFi & optional 4G/LTE
- HD webcam for videocalls with privacy shutter for security
- Durable frame with reinforced ports & hinges
- Long-lasting battery gets you through class
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Grey |
| Product type | Chromebook |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| Display | |
| HD type | HD |
| Panel type | TN |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 250 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1366 x 768 pixels |
| Display diagonal | 29.5 cm (11.6") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Processor | |
| Processor cache | 4 MB |
| Processor frequency | 1.1 GHz |
| Processor model | N4500 |
| Processor boost frequency | 2.8 GHz |
| Processor cores | 2 |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Celeron® |
| Memory | |
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory | 4 GB |
| Internal memory type | LPDDR4x-SDRAM |
| Memory clock speed | 2933 MHz |
| Maximum internal memory | 4 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Storage | |
| Storage media | eMMC |
| Optical drive type | No |
| Card reader integrated | Yes |
| Flash memory | 64 GB |
| Compatible memory cards | MicroSD (TransFlash) |
| Total storage capacity | 64 GB |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel® UHD Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel® UHD Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Audio chip | Realtek ALC5682I |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera HD type | HD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6 AX201 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet LAN | No |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.0 |
| WWAN | Not installed |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4b |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Performance | |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Keyboard | |
| Pointing device | Touchpad |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | No |
| Keyboard language | UK English |
| Software | |
|---|---|
| Operating system installed | ChromeOS |
| Technical details | |
| Housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS), Polycarbonate (PC) |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Grey |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Silver, ErP, TCO |
| Compliance certificates | RoHS |
| Processor special features | |
| Enhanced Intel SpeedStep Technology | Yes |
| Intel VT-x with Extended Page Tables (EPT) | Yes |
| Intel Trusted Execution Technology | No |
| Intel Software Guard Extensions (Intel SGX) | No |
| Intel Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d) | Yes |
| Intel 64 | Yes |
| Idle States | Yes |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Intel Virtualization Technology (VT-x) | Yes |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery life (max) | 11.9 h |
| Battery capacity | 42 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 45 W |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Password protection type | User |
| Fingerprint reader | No |
| Cable lock slot | Yes |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Certificates | |
| Certification | EPEAT Silver ENERGY STAR 8.0 ErP Lot 3 TCO Certified RoHS compliant |
| Compliance certificates | RoHS |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Silver, ErP, TCO |
| Weight & dimensions | |
| Width | 289.6 mm |
| Depth | 202 mm |
| Height | 19.9 mm |
| Weight | 1.21 kg |
| Packaging data | |
| AC adapter included | Yes |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84713000 |
| Other features | |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6 AX201 |
| On-board graphics card | Yes |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| AC adapter included | Yes |
| Anti-glare screen | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84713000 |