We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lenovo 16-inch Bright Screen Privacy Filter for P16/T16 Gen1 from 3M
SKU
4XJ1K79631
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
16-inch Bright Screen Privacy Filter for P16/T16 Gen1 from 3M
- Extended 30 degree viewing angle protection from visual hacking and credential compromise
- Advanced 35% Blue Light blue light blocking
- 85% device brightness transmission for premium viewing experience
- Antimicrobial coating for clean and hygienic surface
| Suitable for | Notebook |
|---|---|
| Maximum screen size | 16 " |
| Type | Frameless display privacy filter |
| SKU | 4XJ1K79631 |
| EAN | 0195892089384 |
| Manufacturer | Lenovo |
| Availability | Out of Stock |
The Lenovo 16-inch Bright Screen Privacy Filter for P16/T16 Gen1 from 3M offers world class privacy without substantial tradeoffs in brightness or security. On average, 25% brighter than the standard 3M black privacy filters. Proprietary nanolouver technology enables 85% transmission of the device's brightness. The Lenovo 16-inch Bright Screen Privacy Filter for P16/T16 Gen1 from 3M also blocks 35% of harmful blue light and comes with an antimicrobial coating for greater health and safety.
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Frameless display privacy filter |
| Light transmission | 85% |
| Display filter features | Anti-blue, Anti-microbial |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Suitable for | Laptop |
| Design | |
| Type | Frameless display privacy filter |
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Suitable for | Laptop |
| Features | |
| Light transmission | 85% |
| Display filter features | Anti-blue, Anti-microbial |
| Compatibility | Lenovo P16/T16 Gen1 |
| Limits viewing angle | 30° |
| Reduces blue light up to | 35% |
| Blue light filter | Yes |
| Brand compatibility | Lenovo |
| Ergonomics | |
|---|---|
| Maximum screen size | 40.6 cm (16") |
| Compatibility | Lenovo P16/T16 Gen1 |
| Weight & dimensions | |
| Package height | 3 mm |
| Package depth | 254 mm |
| Package width | 387 mm |
| Package weight | 140 g |
| Packaging data | |
| Package height | 3 mm |
| Package depth | 254 mm |
| Package width | 387 mm |
| Package weight | 140 g |
| Display | |
| Compatibility | Lenovo P16/T16 Gen1 |