We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lenovo 3.5", 480GB, SATA III, Hot Swap
SKU
4XB7A17097
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
ThinkSystem 3.5" 5300 480GB Mainstream SATA 6Gb Hot Swap SSD
| SSD form factor | 3.5" |
|---|---|
| Hardware encryption | Yes |
| Memory type | 3D TLC NAND |
| SSD capacity | 480 GB |
| SKU | 4XB7A17097 |
| EAN | 0889488511167 |
| Manufacturer | Lenovo |
| Availability | Out of Stock |
The Lenovo internal drives to extend your systems with big capacity and good compatibility. Upgrading your systems with the new options will bring you great values with flexibility, scalability, field-proven reliability.
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 480 GB |
| Memory type | 3D TLC NAND |
| Data transmission | |
| Read speed | 540 MB/s |
| Write speed | 460 MB/s |
| Random write (4KB) | 60000 IOPS |
| Random read (4KB) | 95000 IOPS |
| Write latency | 100 µs |
| Read latency | 175 µs |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Security | |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 3000000 h |
| Features | |
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | Server/workstation |
| Hot-swap | Yes |
| SSD capacity | 480 GB |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Read speed | 540 MB/s |
| Write speed | 460 MB/s |
| Memory type | 3D TLC NAND |
| Random write (4KB) | 60000 IOPS |
| Random read (4KB) | 95000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 3000000 h |
| Write latency | 100 µs |
| Read latency | 175 µs |
| Hardware encryption | Yes |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| SSD form factor | 3.5" |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Power | |
| Power consumption (write) | 3.1 W |
| Power consumption (read) | 2.5 W |
| Performance | |
|---|---|
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | Server/workstation |
| Hot-swap | Yes |
| SSD capacity | 480 GB |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Read speed | 540 MB/s |
| Write speed | 460 MB/s |
| Memory type | 3D TLC NAND |
| Random write (4KB) | 60000 IOPS |
| Random read (4KB) | 95000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 3000000 h |
| Write latency | 100 µs |
| Read latency | 175 µs |
| Hardware encryption | Yes |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Design | |
| Component for | Server/workstation |
| SSD form factor | 3.5" |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 70 g |
| Operational conditions | |
| Non-operating shock | 1.5 G |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA III |
| Hot-swap | Yes |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Non-operating shock | 1.5 G |
| Hardware encryption | Yes |
| SSD form factor | 3.5" |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |