We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lenovo 4XB7A10197 internal solid state drive 2.5" 960 GB Serial ATA III
SKU
4XB7A10197
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
ThinkSystem 2.5" PM883 960GB Entry SATA 6Gb Hot Swap
- Low cost, read-intensive SSD from Samsung
- 2.5-inch industry standard form factor with hot-swap tray
- 6 Gbps SATA interface
- Advanced ECC Engine and End-to-End Data Protection
- Samsung 32 layer V-NAND stacks the vertical NAND layers in three dimensions, solving the cell-to-cell interference that causes data corruption in planar NAND
- Protect data integrity from unexpected power loss with Samsung's advanced power-loss protection architecture
- Supports Self-Monitoring, Analysis and Reporting Technology (S.M.A.R.T)
- Dynamic Thermal Guard Protection protects the SSD from overheating by automatically controlling the speed of the CPU relative to its core temperature
| SSD form factor | 2.5" |
|---|---|
| SSD capacity | 960 GB |
| NVMe | No |
| Component for | Server/workstation |
| SKU | 4XB7A10197 |
| EAN | 0889488468997 |
| Manufacturer | Lenovo |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
The Lenovo ThinkSystem PM883 Entry SATA 6Gb solid-state drives (SSDs) in capacities ranging from 240 GB to 7.86 TB are general-purpose SSDs based on the Samsung PM883 platform. They are engineered for greater performance and endurance in a cost-effective design, and to support a broader set of workloads.
This product guide provides essential presales information to understand the PM883 Entry SATA SSD offerings and their key features, specifications, and compatibility. This guide is intended for technical specialists, sales specialists, sales engineers, IT architects, and other IT professionals who want to learn more about the SSDs and consider their use in IT solutions.
This product guide provides essential presales information to understand the PM883 Entry SATA SSD offerings and their key features, specifications, and compatibility. This guide is intended for technical specialists, sales specialists, sales engineers, IT architects, and other IT professionals who want to learn more about the SSDs and consider their use in IT solutions.
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 960 GB |
| Data transmission | |
| Read speed | 550 MB/s |
| Write speed | 520 MB/s |
| Random write (4KB) | 25000 IOPS |
| Random read (4KB) | 98000 IOPS |
| Write latency | 40 µs |
| Read latency | 120 µs |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Endurance | |
| Endurance rating (for 5 years) | 0.8 GB/day |
| Uncorrectable Bit Error Rate (UBER) | < 1 per 10^17 bits read |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Certificates | |
| Certification | UL, TUV, FCC, CE Mark, C-Tick Mark, BSMI, KCC |
| Performance | |
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | Server/workstation |
| NVMe | No |
| TBW rating | 1366 |
| Endurance rating (for 5 years) | 0.8 GB/day |
| Hot-swap | Yes |
| SSD capacity | 960 GB |
| Read speed | 550 MB/s |
| Write speed | 520 MB/s |
| Uncorrectable Bit Error Rate (UBER) | < 1 per 10^17 bits read |
| Random write (4KB) | 25000 IOPS |
| Random read (4KB) | 98000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Write latency | 40 µs |
| Read latency | 120 µs |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Design | |
| Component for | Server/workstation |
| Certification | UL, TUV, FCC, CE Mark, C-Tick Mark, BSMI, KCC |
| SSD form factor | 2.5" |
| Features | |
|---|---|
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | Server/workstation |
| NVMe | No |
| TBW rating | 1366 |
| Endurance rating (for 5 years) | 0.8 GB/day |
| Hot-swap | Yes |
| SSD capacity | 960 GB |
| Read speed | 550 MB/s |
| Write speed | 520 MB/s |
| Uncorrectable Bit Error Rate (UBER) | < 1 per 10^17 bits read |
| Random write (4KB) | 25000 IOPS |
| Random read (4KB) | 98000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Write latency | 40 µs |
| Read latency | 120 µs |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Certification | UL, TUV, FCC, CE Mark, C-Tick Mark, BSMI, KCC |
| SSD form factor | 2.5" |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Power | |
| Power consumption (write) | 3.1 W |
| Power consumption (read) | 2.3 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 85% |
| Operating shock | 1500 G |
| Operating vibration | 2.17 G |
| Maximum operating altitude | 3050 m |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA III |
| Hot-swap | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 85% |
| Operating shock | 1500 G |
| Operating vibration | 2.17 G |
| Maximum operating altitude | 3050 m |
| SSD form factor | 2.5" |
| Weight & dimensions | |
| Width | 133 mm |
| Weight | 433 g |
| Height | 63 mm |
| Depth | 174 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Other features | |
| Uncorrectable Bit Error Rate (UBER) | < 1 per 10^17 bits read |