We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lenovo 4XB7A10219 internal solid state drive 400 GB 2.5" SAS 3D TLC
SKU
4XB7A10219
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
ThinkSystem SS530 Performance SAS 12Gb SSD
| SSD form factor | 2.5" |
|---|---|
| Memory type | 3D TLC |
| SSD capacity | 400 GB |
| Component for | Server/workstation |
| SKU | 4XB7A10219 |
| EAN | 0889488482917 |
| Manufacturer | Lenovo |
| Availability | Out of Stock |
The ThinkSystem SS530 Performance SAS 12Gb SSDs use second generation 3D TLC NAND flash memory technology with a 12 Gb SAS interface to provide a high-performance storage solution. These drives offer high endurance supporting up to 10 full drive writes per day (10 DWPD) over 5 years meaning they are ideal for write-intensive applications.
This product guide provides essential presales information to understand the SS530 12 Gb SAS SSD offerings and their key features, specifications, and compatibility. This guide is intended for technical specialists, sales specialists, sales engineers, IT architects, and other IT professionals who want to learn more about the SSDs and consider their use in IT solutions.
This product guide provides essential presales information to understand the SS530 12 Gb SAS SSD offerings and their key features, specifications, and compatibility. This guide is intended for technical specialists, sales specialists, sales engineers, IT architects, and other IT professionals who want to learn more about the SSDs and consider their use in IT solutions.
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 400 GB |
| Memory type | 3D TLC |
| Data transmission | |
| Read speed | 1070 MB/s |
| Write speed | 1070 MB/s |
| Random write (4KB) | 170700 IOPS |
| Random read (4KB) | 239500 IOPS |
| Write latency | 26 µs |
| Read latency | 92 µs |
| Data transfer rate | 12 Gbit/s |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 2500000 h |
| Features | |
| Interface | SAS |
| Component for | Server/workstation |
| SSD capacity | 400 GB |
| Read speed | 1070 MB/s |
| Write speed | 1070 MB/s |
| Memory type | 3D TLC |
| Random write (4KB) | 170700 IOPS |
| Random read (4KB) | 239500 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 2500000 h |
| Write latency | 26 µs |
| Read latency | 92 µs |
| Data transfer rate | 12 Gbit/s |
| SSD form factor | 2.5" |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Performance | |
| Interface | SAS |
| Component for | Server/workstation |
| SSD capacity | 400 GB |
| Read speed | 1070 MB/s |
| Write speed | 1070 MB/s |
| Memory type | 3D TLC |
| Random write (4KB) | 170700 IOPS |
| Random read (4KB) | 239500 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 2500000 h |
| Write latency | 26 µs |
| Read latency | 92 µs |
| Data transfer rate | 12 Gbit/s |
| Design | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| SSD form factor | 2.5" |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 175 g |
| Operational conditions | |
| Operating shock | 1500 G |
| Vibration resistance | 3.1 G |
| Technical details | |
| Interface | SAS |
| Operating shock | 1500 G |
| SSD form factor | 2.5" |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |