We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lenovo 4XB7A17077 internal solid state drive 960 GB 2.5" Serial ATA III 3D TLC NAND
SKU
4XB7A17077
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
ThinkSystem 2.5" 5300 960GB Entry SATA 6Gb Hot Swap SSD
- Industry standard 2.5-inch or 3.5-inch form factors
- New generation 96-layer 3D TLC NAND flash memory
- 6 Gbps SATA host interface
- High reliability and enhanced ruggedness
- MTTF of 3 million device hours - 50% more than most drives
- Absence of moving parts to reduce potential failure points in the server
- S.M.A.R.T. support
- Advanced Encrypting Standard (AES) 256-bit encryption
| SSD form factor | 2.5" |
|---|---|
| Hardware encryption | Yes |
| Memory type | 3D TLC NAND |
| SSD capacity | 960 GB |
| SKU | 4XB7A17077 |
| EAN | 0889488511020 |
| Manufacturer | Lenovo |
| Availability | Out of Stock |
The 5300 Entry SATA solid-state drives (SSDs) are new SSDs for ThinkSystem servers. The drives use Micron 96-layer 3D NAND flash memory technology with a SATA 6Gbps interface and provide an affordable solution for read-intensive applications such as boot, web servers, lower data rate operational databases and analytics.
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 960 GB |
| Memory type | 3D TLC NAND |
| Data transmission | |
| Read speed | 540 MB/s |
| Write speed | 520 MB/s |
| Random write (4KB) | 35 IOPS |
| Random read (4KB) | 95 IOPS |
| Write latency | 100 µs |
| Read latency | 175 µs |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Security | |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 3000000 h |
| Features | |
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | Server/workstation |
| NVMe | No |
| Hot-swap | Yes |
| SSD capacity | 960 GB |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Read speed | 540 MB/s |
| Write speed | 520 MB/s |
| Memory type | 3D TLC NAND |
| Random write (4KB) | 35 IOPS |
| Random read (4KB) | 95 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 3000000 h |
| Write latency | 100 µs |
| Read latency | 175 µs |
| Hardware encryption | Yes |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| SSD form factor | 2.5" |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Power | |
| Power consumption (write) | 3.4 W |
| Power consumption (read) | 2.8 W |
| Performance | |
|---|---|
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | Server/workstation |
| NVMe | No |
| Hot-swap | Yes |
| SSD capacity | 960 GB |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Read speed | 540 MB/s |
| Write speed | 520 MB/s |
| Memory type | 3D TLC NAND |
| Random write (4KB) | 35 IOPS |
| Random read (4KB) | 95 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 3000000 h |
| Write latency | 100 µs |
| Read latency | 175 µs |
| Hardware encryption | Yes |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Design | |
| Component for | Server/workstation |
| SSD form factor | 2.5" |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 70 g |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Vibration resistance | 3.13 G |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA III |
| Hot-swap | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Hardware encryption | Yes |
| SSD form factor | 2.5" |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |