We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lenovo 4XB7A17114 internal solid state drive 6.4 TB U.3 PCI Express 4.0 NVMe 3D TLC
SKU
4XB7A17114
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
ThinkSystem U.3 Kioxia CM6-V 6.4TB Mainstream NVMe PCIe4.0 x4 Hot Swap
| SSD form factor | U.3 |
|---|---|
| Memory type | 3D TLC |
| SSD capacity | 6400 GB |
| NVMe | Yes |
| SKU | 4XB7A17114 |
| EAN | 0889488525843 |
| Manufacturer | Lenovo |
| Availability | Out of Stock |
The ThinkSystem Kioxia CM6-V Mainstream NVMe PCIe 4.0 x4 solid-state drives (SSDs) in capacities up to 6.4 TB are advanced data center SSDs optimized for mixed read-write performance, endurance, and strong data protection for Lenovo servers. With a PCIe 4.0 x4 interface, they are designed for greater performance and endurance in a cost-effective design, and to support a broader set of workloads.
This product guide provides essential presales information to understand the Mainstream NVMe PCIe SSD offerings and their key features, specifications, and compatibility. This guide is intended for technical specialists, sales specialists, sales engineers, IT architects, and other IT professionals who want to learn more about the SSDs and consider their use in IT solutions.
This product guide provides essential presales information to understand the Mainstream NVMe PCIe SSD offerings and their key features, specifications, and compatibility. This guide is intended for technical specialists, sales specialists, sales engineers, IT architects, and other IT professionals who want to learn more about the SSDs and consider their use in IT solutions.
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 6.4 TB |
| Memory type | 3D TLC |
| Data transmission | |
| Random write (4KB) | 325000 IOPS |
| Random read (4KB) | 1400000 IOPS |
| Write latency | 10 µs |
| Read latency | 90 µs |
| Endurance | |
| Uncorrectable Bit Error Rate (UBER) | < 1 per 10^17 bits read |
| Mean time between failures (MTBF) | 2500000 h |
| Features | |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Component for | Server/workstation |
| NVMe | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| SSD capacity | 6.4 TB |
| Memory type | 3D TLC |
| Uncorrectable Bit Error Rate (UBER) | < 1 per 10^17 bits read |
| Random write (4KB) | 325000 IOPS |
| Random read (4KB) | 1400000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 2500000 h |
| Write latency | 10 µs |
| Read latency | 90 µs |
| Certification | Underwriters Laboratories: UL60950-1 Canada: CAN/CSA-C22.2 No.60950-1 TUV: EN 60950-1 BSMI (Taiwan): CNS 13438 (CISPR Pub. 22 Class B): D33003 MSIP: KN22, KN24 (CISPR Pub. 22 Class B) Australia/New Zealand: AS/NZS CISPR32:2015 Class B Canada: ICES-003 Issue 6 Class B EMC: EN55022 (2015) Class B EMC: EN55035 (2017) RoHS 2011/65/EU: EN50581 (2012) Category 3 |
| SSD form factor | U.3 |
| Power | |
| Power consumption (max) | 20 W |
| Certificates | |
| Certification | Underwriters Laboratories: UL60950-1 Canada: CAN/CSA-C22.2 No.60950-1 TUV: EN 60950-1 BSMI (Taiwan): CNS 13438 (CISPR Pub. 22 Class B): D33003 MSIP: KN22, KN24 (CISPR Pub. 22 Class B) Australia/New Zealand: AS/NZS CISPR32:2015 Class B Canada: ICES-003 Issue 6 Class B EMC: EN55022 (2015) Class B EMC: EN55035 (2017) RoHS 2011/65/EU: EN50581 (2012) Category 3 |
| Performance | |
|---|---|
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Component for | Server/workstation |
| NVMe | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| SSD capacity | 6.4 TB |
| Memory type | 3D TLC |
| Uncorrectable Bit Error Rate (UBER) | < 1 per 10^17 bits read |
| Random write (4KB) | 325000 IOPS |
| Random read (4KB) | 1400000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 2500000 h |
| Write latency | 10 µs |
| Read latency | 90 µs |
| Design | |
| Component for | Server/workstation |
| Certification | Underwriters Laboratories: UL60950-1 Canada: CAN/CSA-C22.2 No.60950-1 TUV: EN 60950-1 BSMI (Taiwan): CNS 13438 (CISPR Pub. 22 Class B): D33003 MSIP: KN22, KN24 (CISPR Pub. 22 Class B) Australia/New Zealand: AS/NZS CISPR32:2015 Class B Canada: ICES-003 Issue 6 Class B EMC: EN55022 (2015) Class B EMC: EN55035 (2017) RoHS 2011/65/EU: EN50581 (2012) Category 3 |
| SSD form factor | U.3 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 70 mm |
| Weight | 130 g |
| Height | 15 mm |
| Depth | 100 mm |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 80 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating shock | 1000 G |
| Operating vibration | 2.17 G |
| Maximum operating altitude | 5486 m |
| Maximum non-operating altitude | 12192 m |
| Technical details | |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Hot-swap | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 80 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating shock | 1000 G |
| Operating vibration | 2.17 G |
| Maximum operating altitude | 5486 m |
| Maximum non-operating altitude | 12192 m |
| SSD form factor | U.3 |
| Other features | |
| Uncorrectable Bit Error Rate (UBER) | < 1 per 10^17 bits read |