We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lenovo 4XB7A17154 internal solid state drive 6.4 TB U.2 PCI Express 4.0 NVMe TLC 3D NAND
SKU
4XB7A17154
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
ThinkSystem 2.5" U.2 P5600 6.4TB Mixed Use NVMe PCIe 4.0 x4 HS
| SSD form factor | U.2 |
|---|---|
| Memory type | TLC 3D NAND |
| SSD capacity | 6400 GB |
| NVMe | Yes |
| SKU | 4XB7A17154 |
| EAN | 0889488525966 |
| Manufacturer | Lenovo |
| Availability | Out of Stock |
The Intel SSD D7-P5600 Series Mainstream NVMe SSDs are advanced data center SSDs optimized for mixed read-write performance, endurance, and strong data protection for Lenovo servers. With a PCIe 4.0 x4 interface, they are designed for greater performance and endurance in a cost-effective design, and to support a broader set of workloads.
This product guide introduces the drives and describes their features and specifications, and provides compatibility information. This guide is intended for technical specialists, sales specialists, sales engineers, IT architects, and other IT professionals who want to learn more about the Intel P5600 SSDs and consider their use in IT solutions.
This product guide introduces the drives and describes their features and specifications, and provides compatibility information. This guide is intended for technical specialists, sales specialists, sales engineers, IT architects, and other IT professionals who want to learn more about the Intel P5600 SSDs and consider their use in IT solutions.
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 6.4 TB |
| Memory type | TLC 3D NAND |
| Data transmission | |
| Random write (4KB) | 260000 IOPS |
| Random read (4KB) | 1000000 IOPS |
| Endurance rating | 35 PB |
| Endurance | |
| Uncorrectable Bit Error Rate (UBER) | < 1 per 10^17 bits read |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Features | |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Component for | Server/workstation |
| NVMe | Yes |
| SSD capacity | 6.4 TB |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Memory type | TLC 3D NAND |
| Uncorrectable Bit Error Rate (UBER) | < 1 per 10^17 bits read |
| Random write (4KB) | 260000 IOPS |
| Random read (4KB) | 1000000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Certification | FCC Title 47, Part 15B, Class B CA/CSA-CEI/IEC CISPR 22:02 EN 55024: 1998 EN 55022: 2006 EN-60950-1 2nd Edition UL/CSA EN-60950-1 2nd Edition Low Voltage Directive 2006/95/EC C-Tick: AS/NZS3584 BSMI: CNS 13438 KCC Article 11.1 RoHS DIRECTIVE 2011/65/EU WEEE Directive 2002/96/EC |
| SSD form factor | U.2 |
| Random latency - read (up to) | 78 µs |
| Random latency - write (up to) | 14 µs |
| Sequential latency - read (up to) | 9 µs |
| Sequential latency - write (up to) | 12 µs |
| Power | |
| Power consumption (write) | 20 W |
| Power consumption (read) | 12.5 W |
| Certificates | |
| Certification | FCC Title 47, Part 15B, Class B CA/CSA-CEI/IEC CISPR 22:02 EN 55024: 1998 EN 55022: 2006 EN-60950-1 2nd Edition UL/CSA EN-60950-1 2nd Edition Low Voltage Directive 2006/95/EC C-Tick: AS/NZS3584 BSMI: CNS 13438 KCC Article 11.1 RoHS DIRECTIVE 2011/65/EU WEEE Directive 2002/96/EC |
| Performance | |
|---|---|
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Component for | Server/workstation |
| NVMe | Yes |
| SSD capacity | 6.4 TB |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Memory type | TLC 3D NAND |
| Uncorrectable Bit Error Rate (UBER) | < 1 per 10^17 bits read |
| Random write (4KB) | 260000 IOPS |
| Random read (4KB) | 1000000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Design | |
| Component for | Server/workstation |
| Certification | FCC Title 47, Part 15B, Class B CA/CSA-CEI/IEC CISPR 22:02 EN 55024: 1998 EN 55022: 2006 EN-60950-1 2nd Edition UL/CSA EN-60950-1 2nd Edition Low Voltage Directive 2006/95/EC C-Tick: AS/NZS3584 BSMI: CNS 13438 KCC Article 11.1 RoHS DIRECTIVE 2011/65/EU WEEE Directive 2002/96/EC |
| SSD form factor | U.2 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 70 mm |
| Weight | 146 g |
| Height | 15 mm |
| Depth | 100 mm |
| Operational conditions | |
| Operating shock | 1000 G |
| Operating vibration | 2.17 G |
| Technical details | |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Operating shock | 1000 G |
| Operating vibration | 2.17 G |
| SSD form factor | U.2 |
| Other features | |
| Endurance rating | 35 PB |
| Uncorrectable Bit Error Rate (UBER) | < 1 per 10^17 bits read |