We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lenovo 4XB7A38181 internal solid state drive 240 GB Serial ATA III 3D TLC NAND
SKU
4XB7A38181
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
ThinkSystem 7mm 5300 240GB Entry SATA 6Gb SSD
| Hardware encryption | Yes |
|---|---|
| Memory type | 3D TLC NAND |
| SSD capacity | 240 GB |
| Component for | Server/Workstation |
| SKU | 4XB7A38181 |
| EAN | 0889488507207 |
| Manufacturer | Lenovo |
| Availability | Out of Stock |
The 5300 Entry SATA solid-state drives (SSDs) are new SSDs for ThinkSystem servers. The drives use Micron 96-layer 3D NAND flash memory technology with a SATA 6Gbps interface and provide an affordable solution for read-intensive applications such as boot, web servers, lower data rate operational databases and analytics.
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 240 GB |
| Memory type | 3D TLC NAND |
| Data transmission | |
| Read speed | 540 MB/s |
| Write speed | 310 MB/s |
| Random write (4KB) | 40000 IOPS |
| Random read (4KB) | 67000 IOPS |
| Write latency | 300 µs |
| Read latency | 175 µs |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Security | |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 3000000 h |
| Certificates | |
| Certification | Micron Green Standard Built with sulfur resistant resistors CE (Europe): EN 55032 Class B, RoHS FCC: CFR Title 47, Part 15 Class B UL: UL-60950-1, 2nd Edition BSMI (Taiwan): approval to CNS 13438 RCM (Australia, New Zealand): AS/NZS CISPR32 Class B KCC RRL (Korea): approval to KN 32 Class B, KN 35 Class B W.E.E.E.: Compliance with EU WEEE directive 2002/96/EC. TUV (Germany): approval to IEC60950/EN60950 VCCI (Japan): 2015-04 Class B IC (Canada): CISPR32 Class B: Canadian ICES-003:2016 |
| Performance | |
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | Server/workstation |
| Hot-swap | Yes |
| SSD capacity | 240 GB |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Read speed | 540 MB/s |
| Write speed | 310 MB/s |
| Memory type | 3D TLC NAND |
| Random write (4KB) | 40000 IOPS |
| Random read (4KB) | 67000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 3000000 h |
| Write latency | 300 µs |
| Read latency | 175 µs |
| Hardware encryption | Yes |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Design | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| Certification | Micron Green Standard Built with sulfur resistant resistors CE (Europe): EN 55032 Class B, RoHS FCC: CFR Title 47, Part 15 Class B UL: UL-60950-1, 2nd Edition BSMI (Taiwan): approval to CNS 13438 RCM (Australia, New Zealand): AS/NZS CISPR32 Class B KCC RRL (Korea): approval to KN 32 Class B, KN 35 Class B W.E.E.E.: Compliance with EU WEEE directive 2002/96/EC. TUV (Germany): approval to IEC60950/EN60950 VCCI (Japan): 2015-04 Class B IC (Canada): CISPR32 Class B: Canadian ICES-003:2016 |
| Features | |
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | Server/workstation |
| Hot-swap | Yes |
| SSD capacity | 240 GB |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Read speed | 540 MB/s |
| Write speed | 310 MB/s |
| Memory type | 3D TLC NAND |
| Random write (4KB) | 40000 IOPS |
| Random read (4KB) | 67000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 3000000 h |
| Write latency | 300 µs |
| Read latency | 175 µs |
| Hardware encryption | Yes |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Certification | Micron Green Standard Built with sulfur resistant resistors CE (Europe): EN 55032 Class B, RoHS FCC: CFR Title 47, Part 15 Class B UL: UL-60950-1, 2nd Edition BSMI (Taiwan): approval to CNS 13438 RCM (Australia, New Zealand): AS/NZS CISPR32 Class B KCC RRL (Korea): approval to KN 32 Class B, KN 35 Class B W.E.E.E.: Compliance with EU WEEE directive 2002/96/EC. TUV (Germany): approval to IEC60950/EN60950 VCCI (Japan): 2015-04 Class B IC (Canada): CISPR32 Class B: Canadian ICES-003:2016 |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Power | |
| Power consumption (write) | 3 W |
| Power consumption (read) | 2.5 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating shock | 1500 G |
| Non-operating vibration | 3.13 G |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA III |
| Hot-swap | Yes |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating shock | 1500 G |
| Non-operating vibration | 3.13 G |
| Hardware encryption | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 70 mm |
| Weight | 70 g |
| Height | 7 mm |
| Depth | 100 mm |