We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lenovo 4XB7A38183 internal solid state drive 960 GB Serial ATA III 3D TLC NAND
SKU
4XB7A38183
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
ThinkSystem 7mm 5300 960GB Entry SATA 6Gb SSD
| Hardware encryption | Yes |
|---|---|
| Memory type | 3D TLC NAND |
| SSD capacity | 960 GB |
| Component for | Server/Workstation |
| SKU | 4XB7A38183 |
| EAN | 0889488507221 |
| Manufacturer | Lenovo |
| Availability | Out of Stock |
The 5300 Entry SATA solid-state drives (SSDs) are new SSDs for ThinkSystem servers. The drives use Micron 96-layer 3D NAND flash memory technology with a SATA 6Gbps interface and provide an affordable solution for read-intensive applications such as boot, web servers, lower data rate operational databases and analytics.
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 960 GB |
| Memory type | 3D TLC NAND |
| Data transmission | |
| Read speed | 540 MB/s |
| Write speed | 520 MB/s |
| Random write (4KB) | 35000 IOPS |
| Random read (4KB) | 95000 IOPS |
| Write latency | 100 µs |
| Read latency | 175 µs |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Security | |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 3000000 h |
| Certificates | |
| Certification | Micron Green Standard Built with sulfur resistant resistors CE (Europe): EN 55032 Class B, RoHS FCC: CFR Title 47, Part 15 Class B UL: UL-60950-1, 2nd Edition BSMI (Taiwan): approval to CNS 13438 RCM (Australia, New Zealand): AS/NZS CISPR32 Class B KCC RRL (Korea): approval to KN 32 Class B, KN 35 Class B W.E.E.E.: Compliance with EU WEEE directive 2002/96/EC. TUV (Germany): approval to IEC60950/EN60950 VCCI (Japan): 2015-04 Class B IC (Canada): CISPR32 Class B: Canadian ICES-003:2016 |
| Performance | |
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | Server/workstation |
| Hot-swap | Yes |
| SSD capacity | 960 GB |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Read speed | 540 MB/s |
| Write speed | 520 MB/s |
| Memory type | 3D TLC NAND |
| Random write (4KB) | 35000 IOPS |
| Random read (4KB) | 95000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 3000000 h |
| Write latency | 100 µs |
| Read latency | 175 µs |
| Hardware encryption | Yes |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Design | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| Certification | Micron Green Standard Built with sulfur resistant resistors CE (Europe): EN 55032 Class B, RoHS FCC: CFR Title 47, Part 15 Class B UL: UL-60950-1, 2nd Edition BSMI (Taiwan): approval to CNS 13438 RCM (Australia, New Zealand): AS/NZS CISPR32 Class B KCC RRL (Korea): approval to KN 32 Class B, KN 35 Class B W.E.E.E.: Compliance with EU WEEE directive 2002/96/EC. TUV (Germany): approval to IEC60950/EN60950 VCCI (Japan): 2015-04 Class B IC (Canada): CISPR32 Class B: Canadian ICES-003:2016 |
| Features | |
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | Server/workstation |
| Hot-swap | Yes |
| SSD capacity | 960 GB |
| Security algorithms | 256-bit AES |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Read speed | 540 MB/s |
| Write speed | 520 MB/s |
| Memory type | 3D TLC NAND |
| Random write (4KB) | 35000 IOPS |
| Random read (4KB) | 95000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 3000000 h |
| Write latency | 100 µs |
| Read latency | 175 µs |
| Hardware encryption | Yes |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Certification | Micron Green Standard Built with sulfur resistant resistors CE (Europe): EN 55032 Class B, RoHS FCC: CFR Title 47, Part 15 Class B UL: UL-60950-1, 2nd Edition BSMI (Taiwan): approval to CNS 13438 RCM (Australia, New Zealand): AS/NZS CISPR32 Class B KCC RRL (Korea): approval to KN 32 Class B, KN 35 Class B W.E.E.E.: Compliance with EU WEEE directive 2002/96/EC. TUV (Germany): approval to IEC60950/EN60950 VCCI (Japan): 2015-04 Class B IC (Canada): CISPR32 Class B: Canadian ICES-003:2016 |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Power | |
| Power consumption (write) | 3.4 W |
| Power consumption (read) | 2.8 W |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating shock | 1500 G |
| Non-operating vibration | 3.13 G |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA III |
| Hot-swap | Yes |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating shock | 1500 G |
| Non-operating vibration | 3.13 G |
| Hardware encryption | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 70 mm |
| Weight | 70 g |
| Height | 7 mm |
| Depth | 100 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |