We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lenovo 7SD7A05730 internal solid state drive 960 GB 2.5" Serial ATA III
SKU
7SD7A05730
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
S4500 960GB Enterprise Entry SATA G3HS 2.5" SSD
| SSD form factor | 2.5" |
|---|---|
| SSD capacity | 960 GB |
| Component for | Server/workstation |
| SKU | 7SD7A05730 |
| EAN | 0889488454808 |
| Manufacturer | Lenovo |
| Availability | Out of Stock |
The Intel S4500 Entry SATA solid-state drives (SSDs) for Lenovo servers use Intel 3D NAND TLC Flash Memory technology with a 6Gbps SATA interface to provide an affordable solution with industry leading performance.
This product guide provides essential presales information to understand the S4500 SSD offerings, their key features and specifications, components and options, and configuration guidelines. This guide is intended for technical specialists, sales specialists, sales engineers, IT architects, and other IT professionals who want to learn more about S4500 SSDs and consider their use in IT solutions.
This product guide provides essential presales information to understand the S4500 SSD offerings, their key features and specifications, components and options, and configuration guidelines. This guide is intended for technical specialists, sales specialists, sales engineers, IT architects, and other IT professionals who want to learn more about S4500 SSDs and consider their use in IT solutions.
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 960 GB |
| Data transmission | |
| Read speed | 500 MB/s |
| Write speed | 490 MB/s |
| Random write (4KB) | 30000 IOPS |
| Random read (4KB) | 72000 IOPS |
| Write latency | 36 µs |
| Read latency | 36 µs |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Features | |
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | Server/workstation |
| SSD capacity | 960 GB |
| Read speed | 500 MB/s |
| Write speed | 490 MB/s |
| Random write (4KB) | 30000 IOPS |
| Random read (4KB) | 72000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Write latency | 36 µs |
| Read latency | 36 µs |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| SSD form factor | 2.5" |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Power | |
| Power consumption (write) | 4.8 W |
| Performance | |
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | Server/workstation |
| SSD capacity | 960 GB |
| Read speed | 500 MB/s |
| Write speed | 490 MB/s |
| Random write (4KB) | 30000 IOPS |
| Random read (4KB) | 72000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 2000000 h |
| Write latency | 36 µs |
| Read latency | 36 µs |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Design | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| Product colour | Silver |
| SSD form factor | 2.5" |
| Weight & dimensions | |
| Width | 70 mm |
| Weight | 63 g |
| Height | 7 mm |
| Depth | 100 mm |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating shock | 1000 G |
| Operating vibration | 2.17 G |
| Maximum operating altitude | 3050 m |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA III |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating shock | 1000 G |
| Operating vibration | 2.17 G |
| Maximum operating altitude | 3050 m |
| Product colour | Silver |
| SSD form factor | 2.5" |
| Other features | |
| Product colour | Silver |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |