We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lenovo ThinkPad E14 Intel® Core™ i7 i7-1255U Laptop 35.6 cm (14") WUXGA 16 GB DDR4-SDRAM 512 GB SSD NVIDIA GeForce MX550 Wi-Fi 6 (802.11ax) Windows 11 Pro English Black
SKU
21JLS0YS00
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
Intel Core i7-1255U (12MB Cache), 16GB DDR4-SDRAM, 512GB SSD, 35.6 cm (14") WUXGA 1920 x 1200 IPS, Intel Iris Xe Graphics, NVIDIA GeForce MX550 (2GB GDDR6), LAN, WLAN, Webcam, Windows 11 Pro 64-bit
- Windows 11 Pro 64-bit
- Intel Core i7-1255U (12MB Cache)
- 35.6 cm (14") WUXGA 1920 x 1200 IPS, NVIDIA GeForce MX550 (2GB GDDR6)
- 16GB (3200MHz) DDR4-SDRAM (2 x 8) & 512GB SSD
| SKU | 21JLS0YS00 |
|---|---|
| Manufacturer | Lenovo |
| Availability | Out of Stock |
| Product Family | ThinkPad |
| Product Series | E |
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Graphite Black |
| Product type | Laptop |
| Housing material | Aluminium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Display | |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Contrast ratio (typical) | 800:1 |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Processor | |
| Processor generation | 12th gen Intel® Core™ i7 |
| Configurable TDP-down | 12 W |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor model | i7-1255U |
| Processor boost frequency | 4.7 GHz |
| Processor cores | 10 |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel® Core™ i7 |
| Memory | |
| Memory form factor | On-board + SO-DIMM |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR4-SDRAM |
| Memory clock speed | 3200 MHz |
| Memory slots | 1x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 40 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Storage | |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 512 GB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Card reader integrated | No |
| Total storage capacity | 512 GB |
| SSD memory type | TLC |
| Total SSDs capacity | 512 GB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | Yes |
| Discrete graphics card memory | 2 GB |
| On-board graphics card family | Intel Iris Xe Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| Discrete graphics card model | NVIDIA GeForce MX550 |
| Discrete graphics memory type | GDDR6 |
| Audio | |
| Audio chip | Synaptic CX11880 |
| Number of microphones | 2 |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution | 1280 x 720 pixels |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Front camera HD type | HD |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | No |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6 AX201 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.1 |
| WWAN | Not installed |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Sleep-and-Charge ports | 1 |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 1 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Performance | |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Keyboard | |
|---|---|
| Pointing device | ThinkPad UltraNav |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | English |
| Software | |
| Operating system language | English |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Technical details | |
| Housing material | Aluminium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Discrete graphics card memory | 2 GB |
| Sustainability certificates | TCO, ENERGY STAR, EPEAT Gold |
| Compliance certificates | RoHS |
| Processor special features | |
| CPU configuration (max) | 1 |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery capacity | 47 Wh |
| Fast charging | Yes |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| AC adapter frequency | 50/60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Password protection type | HDD, Power on, Supervisor |
| Fingerprint reader | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 35 °C |
| Storage temperature (T-T) | 5 - 43 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 8 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Certificates | |
| Certification | FSC certified package ErP Lot 6 ErP Lot 26 MIL-STD-810H |
| Compliance certificates | RoHS |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | TCO, ENERGY STAR, EPEAT Gold |
| Weight & dimensions | |
| Width | 313 mm |
| Depth | 219.3 mm |
| Height | 18 mm |
| Weight | 1.53 kg |
| Other features | |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6 AX201 |
| On-board graphics card | Yes |
| Audio system | Dolby Atmos |
| Maximum shipping altitude | 3048 m |
| Anti-glare screen | Yes |