We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lenovo ThinkPad T14 Gen 6 (Intel) Intel Core Ultra 7 255U Laptop 35.6 cm (14") Touchscreen 2.8K 32 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Pro English Black
- Intel Core Ultra 7 255U, 12C (2P + 8E + 2LPE)/14T, Max Turbo up to 5.2GHz, 12MB Intel Smart Cache
- 14" 2.8K (2880x1800) OLED 500nits / Anti-reflection / Anti-smudge 100% DCI-P3 120Hz VRR DisplayHDR True Black 500 Dolby Vision Touch
- 2x 16GB SODIMM DDR5-5600
- 1TB SSD M.2 2280 PCIe 4.0x4 NVMe Opal 2.0
- Intel Graphics
- Windows 11 Pro

AUTOMATE SIMPLE TASKS
The ThinkPad T14 Gen 6 laptop is an AI PC that enables a range of productivity-rich tasks to keep you moving through your workday. Enjoy enhanced video conferencing and collaboration tools, robust security, document automation including scanning, summarizing, email management and scheduling. Plus, with rapid response times, it’s ideal for multitasking.

THE CORPORATE WORKHORSE
Sets the Pace for Productivity
Intel® Core™ Ultra processors deliver the power to boost your productivity and make multitasking a breeze.

MANAGE REMOTELY & SECURELY
Make Light Work of IT
With the option of Intel vPro® technology, IT professionals can deploy, update, and maintain a whole fleet of PCs. Whether installing security updates, providing new software, or troubleshooting issues, everything can be handled from a centralized remote location.

ADVANCED THERMAL DESIGN
Keeps Cool & Lasts Longer
Be productive all day as the T14 Gen 6 laptop seamlessly adapts to your workflow by adjusting battery usage. Its advanced thermal design provides superior cooling. Plus, it promotes energy efficiency too.

ADVANCED-LEVEL PROTECTION
When you need multilevel protection, ThinkShield security solutions have got you covered. Discrete Trusted Platform Module encrypts critical data. Biometrics provide secure login with a fingerprint reader and facial recognition with the optional infrared (IR) camera. There’s even human presence detection that works with the PrivacyGuard display to ensure your big ideas remain yours!

Lower Your Bottom Line
Choose from two battery sizes that will keep you untethered from electrical outlets all day. Plus, you can extend your laptop’s lifecycle as both batteries are conveniently customer replaceable.

Fast Charging Options
When you do need a charge, the super-compact, barely-bigger than phone-sized GaN adapter boosts your battery in an eyeblink! Or choose the standard 65W adapter or go with the wall-mounted version.

You Asked. We Listened.
The ThinkPad keyboard still boasts our iconic TrackPoint for navigation, and it also opens quick menu settings when you tap it twice. Tactile markings improve accessibility on Enter, Fn, Insert, power-in port, and more.

Work From Anywhere, Anytime
If it’s blazing-fast WiFi you need, the T14 Gen 6 laptop has got you covered. And for times when WiFi is out of range, add optional WWAN* connectivity to jump online quickly and securely. You’ll never miss a beat.* Optional WWAN availability varies by region and must be configured at time of purchase; it requires a network service provider.

THINKPAD TOUGH
We use MIL-STD-810H for a balance of reliability and durability in ThinkPad laptops. Meeting or exceeding 12 standards, 26 procedures, and 200+ quality checks ensure these devices run in extreme conditions, including harsh variables like Arctic wilderness, desert dust storms, extreme temps, pressure, vibration, and more.

Keep It Professional
Make your presence known in every meeting with the remarkable 5MP camera — choose either the standard or infrared option. The IR camera enables zero-touch login with facial recognition, as well as other features like human presence detection.

Collaboration At Its Best
With Lenovo View, you’ll look and sound your best on video calls. This preloaded software provides AI-based camera enhancements to keep you focused when speaking, blur backgrounds, set an avatar for when you need to step away, and more.

Sound Sensation
The T14 Gen 6 laptop includes amazing audio. Dolby Voice® technology enhances audio clarity on video calls. Noise-cancelling mics remove ambient sound, while Dolby Atmos® immerses and engages you in a 3D soundscape.

PRIVACY. CLARITY. SAFETY.
Choose from several display options that include touchscreen capability, high brightness and wide-angle viewing. There’s a 2.8K OLED screen for when your work requires pixel-perfect clarity. Or go with the PrivacyGuard option to further ensure data security when working in public. Most choices are certified Eyesafe® to ward off fatigue and strain.

CREDIBILITY & COLLABORATION
Our goal is to provide smarter technology that builds a brighter, more sustainable future for our customers, communities, and the planet. That's why we pursue industry leading labels and certifications that demonstrate our commitment to sustainability in product design. Together, we can build a smarter future for all.
Our flagship powerhouse that boasts AI performance to boost your business productivity.- 14″ AI performance laptop, geared toward productivity
- Maximum connectivity with blazing fast WiFi & 5G options
- Customer replaceable units (CRUs) for extended lifecycle
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| Display | |
| HD type | 2.8K |
| Panel type | OLED |
| LED backlight | Yes |
| Display brightness | 500 cd/m² |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 2880 x 1800 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| Anti-glare screen | Yes |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| RGB colour space | DCI-P3 |
| High Dynamic Range (HDR) technology | Dolby Vision |
| Colour gamut | 100% |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Processor | |
| Processor model | 255U |
| Processor cores | 12 |
| Processor threads | 14 |
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Memory | |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Internal memory | 32 GB |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 16 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Storage | |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Card reader integrated | No |
| Total storage capacity | 1 TB |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| Discrete graphics card | No |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| Discrete graphics card model | Not available |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Audio chip | Realtek ALC3287 |
| Number of microphones | 2 |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 2 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Privacy camera | Yes |
| Privacy type | Privacy shutter |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Optical drive | |
| Optical drive type | No |
| Network | |
| Mobile network connection | Yes |
| Mobile network generation | 4G |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| WWAN | Installed |
| WWAN controller | Quectel EM160R-GL, 4G LTE CAT16, with Embedded eSIM |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Ports & interfaces | |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB Sleep-and-Charge | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI version | 2.1 |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Intel® Thunderbolt 4 | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Motherboard chipset | Intel SoC |
| Keyboard | |
| Pointing device | ThinkPad UltraNav |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard backlit | Yes |
| Keyboard language | English |
| Software | |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Technical details | |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Black |
| WWAN controller | Quectel EM160R-GL, 4G LTE CAT16, with Embedded eSIM |
| Battery | |
| Battery capacity | 57 Wh |
| Power | |
| AC adapter power | 65 W |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Security | |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Trusted Platform Module (TPM) | Yes |
| Fingerprint reader | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Windows Hello | Yes |
| Smart card reader | Yes |
| Trusted Platform Module (TPM) version | 2.0 |
| Certificates | |
| Certification | ENERGY STAR,TCO,EPEAT Gold,RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Width | 315.9 mm |
| Depth | 223.7 mm |
| Height (front) | 1.09 cm |
| Height (rear) | 1.61 cm |
| Weight | 1.38 kg |
| Packaging data | |
| AC adapter included | Yes |
| Packaging content | |
| AC adapter included | Yes |
| Other features | |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| On-board graphics card | Yes |
| AC adapter included | Yes |
| WWAN controller | Quectel EM160R-GL, 4G LTE CAT16, with Embedded eSIM |
| Anti-glare screen | Yes |