We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lenovo ThinkSystem 5300 3.5" 960 GB Serial ATA III 3D TLC NAND
SKU
4XB7A17083
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
ThinkSystem 3.5" 5300 960GB Entry SATA 6Gb Hot Swap SSD
| SSD form factor | 3.5" |
|---|---|
| Memory type | 3D TLC NAND |
| SSD capacity | 960 GB |
| Component for | Server/Workstation |
| SKU | 4XB7A17083 |
| EAN | 0889488511075 |
| Manufacturer | Lenovo |
| Availability | Out of Stock |
The 5300 Entry SATA solid-state drives (SSDs) are new SSDs for ThinkSystem servers. The drives use Micron 96-layer 3D NAND flash memory technology with a SATA 6Gbps interface and provide an affordable solution for read-intensive applications such as boot, web servers, lower data rate operational databases and analytics.
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 960 GB |
| Memory type | 3D TLC NAND |
| Data transmission | |
| Read speed | 540 MB/s |
| Write speed | 520 MB/s |
| Random write (4KB) | 35000 IOPS |
| Random read (4KB) | 95000 IOPS |
| Write latency | 100 µs |
| Read latency | 175 µs |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Endurance | |
| Mean time between failures (MTBF) | 3000000 h |
| Performance | |
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | Server/workstation |
| Hot-swap | Yes |
| SSD capacity | 960 GB |
| Read speed | 540 MB/s |
| Write speed | 520 MB/s |
| Memory type | 3D TLC NAND |
| Random write (4KB) | 35000 IOPS |
| Random read (4KB) | 95000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 3000000 h |
| Write latency | 100 µs |
| Read latency | 175 µs |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| Design | |
| Component for | Server/workstation |
| SSD form factor | 3.5" |
| Features | |
|---|---|
| Interface | Serial ATA III |
| Component for | Server/workstation |
| Hot-swap | Yes |
| SSD capacity | 960 GB |
| Read speed | 540 MB/s |
| Write speed | 520 MB/s |
| Memory type | 3D TLC NAND |
| Random write (4KB) | 35000 IOPS |
| Random read (4KB) | 95000 IOPS |
| Mean time between failures (MTBF) | 3000000 h |
| Write latency | 100 µs |
| Read latency | 175 µs |
| Data transfer rate | 6 Gbit/s |
| SSD form factor | 3.5" |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Power | |
| Power consumption (write) | 3.4 W |
| Power consumption (read) | 2.8 W |
| Operational conditions | |
| Non-operating shock | 1.5 G |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA III |
| Hot-swap | Yes |
| Non-operating shock | 1.5 G |
| SSD form factor | 3.5" |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 70 g |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |