We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lexar LD5U16G80C38BR-RGD memory module 32 GB 2 x 16 GB DDR5 8000 MT/s
SKU
LD5U16G80C38BR-RGD
| Internal memory type | DDR5 |
|---|---|
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| Component for | PC |
| Internal memory | 32 GB |
| SKU | LD5U16G80C38BR-RGD |
| EAN | 0843367137626 |
| Manufacturer | Lexar |
| Availability | Out of Stock |
Certified as Lexar Empowered by SK hynix
Equipped with premium SK hynix DRAM chips to enable higher performance and better stability.
Delivers Amazing Performance
With a high frequency of 8000MT/s1 and low latency of CL36 (7600MT/s, 32GB Kit), this memory provides everything content creators need to power through work or gamers need to plow through opponents.
Equipped with premium SK hynix DRAM chips to enable higher performance and better stability.
Delivers Amazing Performance
With a high frequency of 8000MT/s1 and low latency of CL36 (7600MT/s, 32GB Kit), this memory provides everything content creators need to power through work or gamers need to plow through opponents.
| Design | |
|---|---|
| Backlight colour | Multicolour |
| Backlight | Yes |
| Memory | |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) | Yes |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) version | 3.0 |
| Memory layout (modules x size) | 2 x 16 GB |
| Internal memory | 32 GB |
| Component for | PC |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| CAS latency | 38 |
| Internal memory type | DDR5 |
| Features | |
|---|---|
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) | Yes |
| Intel Extreme Memory Profile (XMP) version | 3.0 |
| Backlight colour | Multicolour |
| Backlight | Yes |
| Memory layout (modules x size) | 2 x 16 GB |
| Internal memory | 32 GB |
| Component for | PC |
| Memory form factor | 288-pin DIMM |
| CAS latency | 38 |
| Internal memory type | DDR5 |
| Memory data transfer rate | 8000 MT/s |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -55 - 100 °C |
| Weight & dimensions | |
| Width | 138.7 mm |
| Depth | 47.5 mm |
| Height | 8 mm |