We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lexmark 1382929 Toner cartridge black return program for Etikettes, 17.6K pages for Lexmark Optra S
| Printing colours | Black |
|---|---|
| Capacity | 17600.00 |
| Colour | black |
| Type | Original |
| SKU | 1382929 |
| EAN | 0734646127721 |
| Manufacturer | Lexmark |
| Availability | Out of Stock |
Prebate supplies are now called Lexmark Return Program cartridges. Details of the license program remain the same. Only the name has changed. For a period of time, when you order a Return Program cartridge, you may receive a Prebate cartridge. We appreciate your patience during this transition. Lexmark Return Program Cartridges are sold at a discount versus the prices of regular cartridges in exchange for the customer's agreement to use the cartridge only once and return it only to Lexmark for remanufacturing or recycling. Regular cartridges without this license/agreement sold at regular prices are also available. Regular cartridges are also recyclable at no cost through Lexmark Cartridge Collection Program.
Compatible Printers: Lexmark Optra S 2455 N, Lexmark Optra S 2455 M, Lexmark 4059-185 N, NRG 5324 Plus, Lexmark 4059, Lexmark Optra S 1650 N, Lexmark 4059-165, Rex Rotary 5312, NRG 5312, Lexmark Optra S 1255, Microplex Rapid 18, Gestetner 6324 Plus, Lexmark Optra S 1855 Series, Lexmark Optra S 2455, NRG 6312 Plus, Rex Rotary 5316, Lexmark Optra S 1600 Series, NRG 6316, Unisys UDS 9718, Lexmark Optra S 1255 N SOL, Lexmark Optra S 1255 Series, Lexmark Optra S 1650, Lexmark Optra S 1800 Series, NRG 6300 Series, Microplex Rapid 24, Lexmark 4059-245, Tally Genicom T 9024 N, Lexmark Optra S 2450, Lexmark 4059-125 N, Lexmark 4059 Series, Lexmark 4059-240, NRG 5300 Series, Microplex Rapid 12, Lexmark Optra S 1855, Lexmark Optra S 2450 N, Lexmark 4059-162, Gestetner 6316, Unisys UDS 9712, NRG 6324, Lexmark 4059-125, Lexmark Optra S 1625 N, Rex Rotary 5300 Series, Lexmark Optra S 1625 N SOL, COT Rapid 12-2, Rex Rotary 5318 Plus, Microplex Solid 24-2, Lexmark Optra S 1250 N, COT Rapid 24-2, Lexmark Optra S 1625, Lexmark 4059-160, Lexmark Optra S 2420, Lexmark Optra S 1200 Series, NRG 6324 Plus, NRG 5312 Plus, NRG 5316, Unisys UDS 9724, Lexmark Optra S 1620 N, Rex Rotary 5312 Plus, COT Rapid 18-2, Lexmark Optra S 1855 N, Unisys UDS 9716, Gestetner 6312 Plus, Lexmark 4059-242, Gestetner 6300 Series, NRG 6312, Lexmark 4059-165 N, Rex Rotary 5324 Plus, Lexmark Optra S 1855 N SOL, NRG 5324, NRG 6318 Plus, Microplex Rapid 16, Lexmark Optra S 2455 Series, Lexmark Optra S 2400 Series, Lexmark 4059-185, Gestetner 6324, Lexmark 4059-121, IBM 4059, Lexmark Optra S 1255 N, Gestetner 6312, Gestetner 6318 Plus, Lexmark Optra S 1250, NRG 5318 Plus, Lexmark Optra S 1620, Lexmark Optra S 2420 N, Rex Rotary 5324, Lexmark Optra S 1625 Series, Tally Genicom T 9024, Lexmark 4059-245 N
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Black toner page yield | 17600 pages |
| Printing colours | Black |
| Country of origin | Mexico |
| Cartridge return & recycling | Yes |
| Colour | No |
| Pallet weight (imperial) | 181 kg (399 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1219.2 x 1016 x 1261.6 mm (48 x 40 x 49.7") |
| Products per pallet (EU) | 42 pc(s) |
| Archival storage life | 2 year(s) |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 2.3 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 400 x 162 x 300 mm |
| Products per pallet | 70 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1219 x 1016 x 1262 mm |
| Print quality | |
| Printing colours | Black |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Original |
| Package dimensions (W x D x H) | 400.1 x 162.1 x 300.2 mm (15.8 x 6.38 x 11.8") |
| Country of origin | Mexico |
| Colour | No |
| Pallet weight (imperial) | 181 kg (399 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1219.2 x 1016 x 1261.6 mm (48 x 40 x 49.7") |
| Package weight (imperial) | 2.36 kg (5.2 lbs) |
| Products per pallet (EU) | 42 pc(s) |
| Archival storage life | 2 year(s) |
| Packaging data | |
| Package weight | 2.3 g |
| Package dimensions (WxDxH) | 400 x 162 x 300 mm |
| Package dimensions (W x D x H) | 400.1 x 162.1 x 300.2 mm (15.8 x 6.38 x 11.8") |
| Package weight (imperial) | 2.36 kg (5.2 lbs) |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 177 kg |
| Pallet weight (EU) | 113 kg |
| Products per pallet | 70 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 42 pc(s) |
| Other features | |
| Package dimensions (WxDxH) | 400 x 162 x 300 mm |
| Package dimensions (W x D x H) | 400.1 x 162.1 x 300.2 mm (15.8 x 6.38 x 11.8") |
| Colour | No |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1219 x 1016 x 1262 mm |
| Pallet weight (imperial) | 181 kg (399 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1219.2 x 1016 x 1261.6 mm (48 x 40 x 49.7") |
| Package weight (imperial) | 2.36 kg (5.2 lbs) |
| Archival storage life | 2 year(s) |