We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lexmark 58D0UA0 Toner-kit ultra High-Capacity, 55K pages for Lexmark MS 822/823
SKU
58D0UA0
| Printing colours | Black |
|---|---|
| Brand compatibility | Lexmark |
| Capacity | 55000.00 |
| Colour | black |
| SKU | 58D0UA0 |
| EAN | 0734646669207 |
| Manufacturer | Lexmark |
| Availability | Out of Stock |
Product Description
Consistently outstanding image quality. Long-life system reliability. Superior sustainability. Innovative shake-free print system.
Return for Recycling
Lexmark offers customers a broad choice of laser toner cartridges and recycling options including easy return to Lexmark. For superior results, always use Genuine Lexmark supplies.
Lexmark Cartridge Collection Programme
Going green has never been easier. Recycle all your used Lexmark supplies by letting us take care of the details. It’s simple, smart and always free.
Best Together
Genuine Lexmark supplies are engineered to work Best Together with your Lexmark printer, delivering excellent print quality from the first page to the last.
High Yield
Maximise your savings and enjoy premium quality with Genuine Lexmark cartridges. High Yield cartridges offer a lower cost per page and contain more pages than Standard Yield cartridges do. Perfect for high volume printing.
Unison™ Toner
Essential to Lexmark print system performance, Unison™ Toner's unique formulation consistently delivers outstanding image quality, ensures long-life print system reliability and promotes superior sustainability -- all in an innovative shake-free print system.
Consistently outstanding image quality. Long-life system reliability. Superior sustainability. Innovative shake-free print system.
Return for Recycling
Lexmark offers customers a broad choice of laser toner cartridges and recycling options including easy return to Lexmark. For superior results, always use Genuine Lexmark supplies.
Lexmark Cartridge Collection Programme
Going green has never been easier. Recycle all your used Lexmark supplies by letting us take care of the details. It’s simple, smart and always free.
Best Together
Genuine Lexmark supplies are engineered to work Best Together with your Lexmark printer, delivering excellent print quality from the first page to the last.
High Yield
Maximise your savings and enjoy premium quality with Genuine Lexmark cartridges. High Yield cartridges offer a lower cost per page and contain more pages than Standard Yield cartridges do. Perfect for high volume printing.
Unison™ Toner
Essential to Lexmark print system performance, Unison™ Toner's unique formulation consistently delivers outstanding image quality, ensures long-life print system reliability and promotes superior sustainability -- all in an innovative shake-free print system.
Compatible Printers: Lexmark MX 722 Series, Lexmark MX 722 dhe, Lexmark MX 822 de, Lexmark MX 822 Series, Lexmark MS 822 de, Lexmark MS 825 dnv, Lexmark MX 722 adhe, Lexmark MX 822 adxe, Lexmark MS 823 dn, Lexmark MS 823 n, Lexmark MS 826 de, Lexmark MX 826 adxe, Lexmark MS 825 dn, Lexmark MS 725 dvn, Lexmark MX 826 ade, Lexmark MX 722 ade, Lexmark MX 822 ade, Lexmark MX 826 Series
| Features | |
|---|---|
| Type | No |
| Black toner page yield | 55000 pages |
| Brand compatibility | Lexmark |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Black |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 158 mm |
| Package weight | 2.4 kg |
| Package width | 495 mm |
| Package height | 198 mm |
| Print quality | |
| Cartridge capacity | High (XL) Yield |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Black |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 158 mm |
| Package weight | 2.4 kg |
| Package width | 495 mm |
| Package height | 198 mm |
| Technical details | |
| Type | No |
| Brand compatibility | Lexmark |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Print technology | Laser printing |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |