We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lexmark C544X1CG Toner cyan extra High-Capacity return program, 4K pages ISO/IEC 19798 for Lexmark C 544/546
SKU
C544X1CG
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
C544, X544 Cyan Extra High Yield Return Program Toner Cartridge
| Printing colours | Cyan |
|---|---|
| Brand compatibility | Lexmark |
| Capacity | 4000.00 |
| Colour | cyan |
| SKU | C544X1CG |
| EAN | 0734646083546 |
| Manufacturer | Lexmark |
| Availability | Out of Stock |
Professional Color, with Even Greater Rewards
Earn Free Supplies, Just by Choosing Lexmark
Extra High Yield
Print with confidence. Top yields mean you're saving big by operating at the best efficiency, for both your budget and the environment. ELIGIBLE FOR LEXMARK REWARDS: Earn free supplies just by joining Lexmark Rewards.
Technology
Outstanding results page after page, year after year. Superior Lexmark design means precision pairing between printer and cartridge for value, quality and environmental responsibility you can count on.
Lexmark Cartridge Collection Program
Going green has never been easier. Recycle all your used Lexmark supplies by letting us take care of the details. It’s simple, smart and always free.
Lexmark Return Program Cartridges
Lexmark Return Program cartridges are patented print cartridges sold at a discount in exchange for the customer’s agreement to the license requirement that the cartridges will be used only once and returned only to Lexmark for remanufacturing and/or recycling. The Return Program cartridges are licensed for single use only and are designed to stop working after the delivery of a fixed amount of toner. A variable amount of toner will remain in the cartridge when replacement is required. In addition, the cartridge is designed to automatically update the memory in your printer to protect against the introduction of counterfeit and/or unauthorized third-party cartridges.
Earn Free Supplies, Just by Choosing Lexmark
Extra High Yield
Print with confidence. Top yields mean you're saving big by operating at the best efficiency, for both your budget and the environment. ELIGIBLE FOR LEXMARK REWARDS: Earn free supplies just by joining Lexmark Rewards.
Technology
Outstanding results page after page, year after year. Superior Lexmark design means precision pairing between printer and cartridge for value, quality and environmental responsibility you can count on.
Lexmark Cartridge Collection Program
Going green has never been easier. Recycle all your used Lexmark supplies by letting us take care of the details. It’s simple, smart and always free.
Lexmark Return Program Cartridges
Lexmark Return Program cartridges are patented print cartridges sold at a discount in exchange for the customer’s agreement to the license requirement that the cartridges will be used only once and returned only to Lexmark for remanufacturing and/or recycling. The Return Program cartridges are licensed for single use only and are designed to stop working after the delivery of a fixed amount of toner. A variable amount of toner will remain in the cartridge when replacement is required. In addition, the cartridge is designed to automatically update the memory in your printer to protect against the introduction of counterfeit and/or unauthorized third-party cartridges.
Compatible Printers: Lexmark C 544 DN, Lexmark X 544 DN, Lexmark X 544 N, Lexmark C 544 DW, Lexmark C 544 Series, Lexmark Optra C 544 DN, Lexmark Optra C 544 N, Lexmark X 548 DE, Lexmark C 544 N, Lexmark Optra C 546 DTN, Lexmark X 546 DTN, Lexmark X 544 DW, Lexmark C 544 DTN, Lexmark X 548 DTE, Lexmark Optra C 544 DTN, Lexmark X 544 DTN, Lexmark Optra C 544 DW, Lexmark C 546 DTN
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Colour toner page yield | 30000 pages |
| Compatibility | X544dn, X544dtn, X544n, X544dw, X546dtn, X548dte, X548de, C544dn, C544dtn, C544dw, C544n, C546dtn |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Brand compatibility | Lexmark |
| Cartridge capacity | Extra (Super) High Yield |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Cyan |
| Country of origin | China |
| Cartridge return & recycling | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 102 mm |
| Package weight | 249 g |
| Package width | 141 mm |
| Package height | 72 mm |
| Package dimensions (WxDxH) | 141 x 102 x 72 mm |
| Print quality | |
| Cartridge capacity | Extra (Super) High Yield |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Cyan |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 102 mm |
| Package weight | 249 g |
| Package width | 141 mm |
| Package height | 72 mm |
| Package dimensions (WxDxH) | 141 x 102 x 72 mm |
| Package weight | 280 kg |
| Technical details | |
| Type | Original |
| Brand compatibility | Lexmark |
| Country of origin | China |
| Package weight | 280 kg |
| Compatibility | X544dn, X544dtn, X544n, X544dw, X546dtn, X548dte, X548de, C544dn, C544dtn, C544dw, C544n, C546dtn |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Print technology | Laser printing |
| Package dimensions (WxDxH) | 141 x 102 x 72 mm |
| Package weight | 280 kg |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |