We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lexmark C544X1KG Toner black extra High-Capacity return program, 6K pages ISO/IEC 19798 for Lexmark C 544
SKU
C544X1KG
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
C544, X544 Black Extra High Yield Return Program Toner Cartridge
| Printing colours | black |
|---|---|
| Capacity | 6000.00 |
| Colour | black |
| Type | Original |
| SKU | C544X1KG |
| EAN | 0734646083539 |
| Manufacturer | Lexmark |
| Availability | Out of Stock |
Lexmark Return Program Cartridges
Lexmark Return Program Cartridges are sold at a discount versus the prices of regular cartridges in exchange for the customer’s agreement to use the cartridge only once and return it only to Lexmark for remanufacturing or recycling. Regular cartridges without this license/agreement sold at regular prices are also available. Regular cartridges are also recyclable at no cost through Lexmark Cartridge Collection Program.
Lexmark Return Program Cartridges are sold at a discount versus the prices of regular cartridges in exchange for the customer’s agreement to use the cartridge only once and return it only to Lexmark for remanufacturing or recycling. Regular cartridges without this license/agreement sold at regular prices are also available. Regular cartridges are also recyclable at no cost through Lexmark Cartridge Collection Program.
Compatible Printers: Lexmark C 544 N, Lexmark Optra C 544 DW, Lexmark X 544 DN, Lexmark Optra C 544 N, Lexmark C 544 DN, Lexmark C 544 DW, Lexmark X 544 DW, Lexmark X 544 N, Lexmark Optra C 544 DTN, Lexmark X 544 DTN, Lexmark C 544 Series, Lexmark Optra C 544 DN, Lexmark C 544 DTN
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Black toner page yield | 6000 pages |
| Compatibility | C544 & X544 |
| Printing colours | Black |
| Cartridge return & recycling | Yes |
| Quantity outer carton | 24 pc(s) |
| Gross weight of outer carton | 8.67 kg |
| Colour | No |
| Pallet weight (imperial) | 275.5 kg (607.4 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1219.2 x 1016 x 1230.1 mm (48 x 40 x 48.4") |
| Gross weight (outer carton) | 8.65 kg (19.1 lbs) |
| Products per pallet (EU) | 480 pc(s) |
| Archival storage life | 2 year(s) |
| Weight & dimensions | |
| Package depth | 90 mm |
| Package weight | 0.33 g |
| Package width | 140 mm |
| Package height | 90 mm |
| Package dimensions (WxDxH) | 141 x 102 x 101 mm |
| Products per pallet | 720 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1219 x 1016 x 1230 mm |
| Case or master carton dimensions (W x D x H) | 569 x 319 x 223 mm |
| Print quality | |
| Printing colours | Black |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package depth | 90 mm |
| Package weight | 0.33 g |
| Package width | 140 mm |
| Package height | 90 mm |
| Package dimensions (WxDxH) | 141 x 102 x 101 mm |
| Package dimensions (W x D x H) | 141 x 102.1 x 101.1 mm (5.55 x 4.02 x 3.98") |
| Package weight (imperial) | 0.331 kg (0.73 lbs) |
| Package weight | 300 kg |
| Technical details | |
| Type | Original |
| Quantity outer carton | 24 pc(s) |
| Package dimensions (W x D x H) | 141 x 102.1 x 101.1 mm (5.55 x 4.02 x 3.98") |
| Gross weight of outer carton | 8.67 kg |
| Colour | No |
| Pallet weight (imperial) | 275.5 kg (607.4 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1219.2 x 1016 x 1230.1 mm (48 x 40 x 48.4") |
| Package weight (imperial) | 0.331 kg (0.73 lbs) |
| Gross weight (outer carton) | 8.65 kg (19.1 lbs) |
| Products per pallet (EU) | 480 pc(s) |
| Archival storage life | 2 year(s) |
| Package weight | 300 kg |
| Compatibility | C544 & X544 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Quantity outer carton | 24 pc(s) |
| Gross weight of outer carton | 8.67 kg |
| Colour | No |
| Gross weight (outer carton) | 8.65 kg (19.1 lbs) |
| Archival storage life | 2 year(s) |
| Package dimensions (WxDxH) | 141 x 102 x 101 mm |
| Package dimensions (W x D x H) | 141 x 102.1 x 101.1 mm (5.55 x 4.02 x 3.98") |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1219 x 1016 x 1230 mm |
| Case or master carton dimensions (W x D x H) | 569 x 319 x 223 mm |
| Pallet weight (imperial) | 275.5 kg (607.4 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1219.2 x 1016 x 1230.1 mm (48 x 40 x 48.4") |
| Package weight (imperial) | 0.331 kg (0.73 lbs) |
| Package weight | 300 kg |
| Logistics data | |
| Pallet gross weight | 300.2 kg |
| Pallet weight (EU) | 174 kg |
| Products per pallet | 720 pc(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1219 x 1016 x 1230 mm |
| Case or master carton dimensions (W x D x H) | 569 x 319 x 223 mm |
| Pallet weight (imperial) | 275.5 kg (607.4 lbs) |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 1219.2 x 1016 x 1230.1 mm (48 x 40 x 48.4") |
| Products per pallet (EU) | 480 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |