We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lexmark C736H1YG Toner-kit yellow return program, 10K pages ISO/IEC 19798 for Lexmark C 736
SKU
C736H1YG
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
C736, X736, X738 Yellow High Yield Return Program Toner Cartridge
| Printing colours | yellow |
|---|---|
| Capacity | 10000.00 |
| Colour | yellow |
| Type | Original |
| SKU | C736H1YG |
| EAN | 0734646148818 |
| Manufacturer | Lexmark |
| Availability | Out of Stock |
Lexmark Return Program Cartridges are sold at a discount versus the prices of regular cartridges in exchange for the customer’s agreement to use the cartridge only once and return it only to Lexmark for remanufacturing or recycling. Regular cartridges without this license/agreement sold at regular prices are also available. Regular cartridges are also recyclable at no cost through Lexmark Cartridge Collection Program.
Compatible Printers: Lexmark Optra C 736 DTN, Lexmark X 738 DE, Lexmark Optra C 736 DN, Lexmark X 736 DE, Lexmark C 736 N, Lexmark C 736 DTN, Lexmark X 738 DTE, Lexmark CS 736 dn, Lexmark C 736 Series, Lexmark Optra C 736 N, Lexmark C 736 DN
| Features | |
|---|---|
| Type | Original |
| Colour toner page yield | 10000 pages |
| Compatibility | C736, X736, X738 |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Yellow |
| Colour | Yes |
| Pallet weight (imperial) | 213.2 kg (470 lbs) |
| Archival storage life | 2 year(s) |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 1.07 kg |
| Products per pallet | 185 pc(s) |
| Print quality | |
| Print technology | Laser printing |
| Printing colours | Yellow |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package weight | 1.07 kg |
| Technical details | |
| Type | Original |
| Colour | Yes |
| Pallet weight (imperial) | 213.2 kg (470 lbs) |
| Archival storage life | 2 year(s) |
| Compatibility | C736, X736, X738 |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
| Other features | |
| Print technology | Laser printing |
| Colour | Yes |
| Archival storage life | 2 year(s) |
| Pallet weight (imperial) | 213.2 kg (470 lbs) |
| Logistics data | |
| Products per pallet | 185 pc(s) |
| Pallet weight (imperial) | 213.2 kg (470 lbs) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |