We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Lindy BNX-100XT Wireless Hybrid Noise Cancelling Headphones with aptX
SKU
73133
Login for pricing
Out Of Stock - Contact for availability
BNX-100XT Wireless Hybrid Noise Cancelling Headphones with aptX
- Premium, multi-award winning wireless headphones with hybrid noise cancelling, Audio Pass-Through and Auto-Pause technology for a modern, feature-rich listening experience
- Refined audio performance from the award-winning BNX-100s with new, improved driver technology for a detailed, true-to-life sound signature
- Convenient operation with Auto-Pause so you never miss a beat and Audio Pass-Through so you can stay in-tune with your surroundings
- True wireless connectivity with Wireless Audio 5.0 technology and up to 15 hours battery life
| Connection | Wired & Wireless |
|---|---|
| Style | Head-band |
| Ideal use | Calls/Music |
| Microphone type | Built-in microphone |
| SKU | 73133 |
| EAN | 4002888731331 |
| Manufacturer | Lindy |
| Availability | Out of Stock |
Building on the award-winning Lindy BNX-100 Wireless ANC headphones, the BNX-100XTs take the premium sound quality, extensive feature set and luxurious comfort the BNX-100s are known for and add even more additional features for a truly superior listening experience. The BNX-100XT wireless noise cancelling headphones have been developed to deliver superb quality Hi-Fi sound using advanced aptX® technology, providing deep bass, perfect clarity and crystal-clear treble.
Hybrid Noise Cancelling
The BNX-100XTs incorporate Hybrid Noise Cancellation technology. This system incorporates noise detection microphones placed externally on the earpieces (Feedforward) and inside the speaker driver assembly (Feedback). The BNX-100XTs use this combined microphone system to provide superior noise suppression over a wider range of frequencies regardless of the direction of the sound to provide up to 95% ambient noise cancellation.
Auto-Pause Technology
Auto-Pause technology automatically stops any audio when the headphones are removed before resuming playback when the user is ready to go again.
Audio-Pass Through
Audio Pass-Through mode can be enabled or disabled using a button on the headphones to reduce playback volume so you never miss important in-flight or train travel announcements.
USB Type C Charging
A long-lasting rechargeable battery life of up to 15 hours means the BNX-100XTs provide continuous playback of your audio for an uninterrupted wireless listening experience, while the included 3.5mm audio cable ensures audio can carry on playing even longer. USB Type C charging provides a flexible solution for connecting a reversible Type C cable easily, regardless of which way the cable is inserted. For added convenience the charge status of the BNX-100XTs can be monitored thanks to an integrated battery monitor, or on the screen of compatible iOS devices.
Crystal clear hands-free calls
With a premium external microphone, the BNX-100XT headphones are also ideal for wireless video and voice calling, providing crystal clear voice quality for the listener on the other side.
Hybrid Noise Cancelling
The BNX-100XTs incorporate Hybrid Noise Cancellation technology. This system incorporates noise detection microphones placed externally on the earpieces (Feedforward) and inside the speaker driver assembly (Feedback). The BNX-100XTs use this combined microphone system to provide superior noise suppression over a wider range of frequencies regardless of the direction of the sound to provide up to 95% ambient noise cancellation.
Auto-Pause Technology
Auto-Pause technology automatically stops any audio when the headphones are removed before resuming playback when the user is ready to go again.
Audio-Pass Through
Audio Pass-Through mode can be enabled or disabled using a button on the headphones to reduce playback volume so you never miss important in-flight or train travel announcements.
USB Type C Charging
A long-lasting rechargeable battery life of up to 15 hours means the BNX-100XTs provide continuous playback of your audio for an uninterrupted wireless listening experience, while the included 3.5mm audio cable ensures audio can carry on playing even longer. USB Type C charging provides a flexible solution for connecting a reversible Type C cable easily, regardless of which way the cable is inserted. For added convenience the charge status of the BNX-100XTs can be monitored thanks to an integrated battery monitor, or on the screen of compatible iOS devices.
Crystal clear hands-free calls
With a premium external microphone, the BNX-100XT headphones are also ideal for wireless video and voice calling, providing crystal clear voice quality for the listener on the other side.
| Performance | |
|---|---|
| Product type | Headphones |
| Microphone type | Built-in |
| Recommended usage | Calls/Music |
| Plug and Play | Yes |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Operating temperature (T-T) | -25 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 50 °C |
| Volume control | Button |
| Certification | CE, UKCA, FCC, RoHS and REACH |
| Control unit type | In-line control unit |
| Control type | Buttons |
| Operating keys | Play/Pause, Volume +, Volume - |
| Technical details | |
| Quantity | 1 |
| Material | Plastic |
| Plug and Play | Yes |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Design | |
| Product type | Headphones |
| Microphone type | Built-in |
| Material | Plastic |
| Headset type | Binaural |
| Wearing style | Head-band |
| Product colour | Black |
| Volume control | Button |
| Certification | CE, UKCA, FCC, RoHS and REACH |
| Control type | Buttons |
| Ports & interfaces | |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| 3.5 mm connector | Yes |
| Headphones | |
| Ear coupling | Circumaural |
| Headphone frequency | 20 - 20000 Hz |
| Impedance | 32 Ω |
| Headphone sensitivity | 93 dB |
| Driver unit | 4 cm |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 0.5% |
| Noise canceling type | Active |
| Chipset | CSR8670 |
| Noise canceling | Yes |
| Microphone | |
| Microphone type | Built-in |
| Microphone noise-canceling | Yes |
| Control unit | |
| Control unit type | In-line control unit |
| Control type | Buttons |
| Battery | |
|---|---|
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Battery operated | Yes |
| Charging source | USB |
| Battery type | Built-in battery |
| Continuous audio playback time (ANC on) | 30 h |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -25 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 50 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 541 g |
| Width | 200 mm |
| Height | 50 mm |
| Depth | 210 mm |
| Packaging data | |
| Package width | 230 mm |
| Package type | Box |
| Package height | 65 mm |
| Package depth | 230 mm |
| Package weight | 914 g |
| Audio adapters included | 6.3 mm |
| Quantity | 1 |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | Audio (3.5mm), USB Type-A to USB Type-C |
| Packaging content | |
| Audio adapters included | 6.3 mm |
| Quantity | 1 |
| Quick start guide | Yes |
| Cables included | Audio (3.5mm), USB Type-A to USB Type-C |
| Manual languages | English |
| Certificates | |
| Certification | CE, UKCA, FCC, RoHS and REACH |
| Supplier features | |
| Material | Plastic |
| Other features | |
| Material | Plastic |
| Volume control | Button |
| Quick start guide | Yes |
| Package type | Box |