We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products 5WL rack accessory Castor wheels
SKU
5WL
| SKU | 5WL |
|---|---|
| EAN | 0656747001376 |
| Manufacturer | Middle Atlantic Products |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Commercial grade casters with 1,300 lb. capacity
Bolt to bottom of all ERK & Slim 5 series rack systems. Adds 3-7/8” to overall height. Commercial grade casters
1,300 lb. weight capacity
Bolt to bottom of all ERK & Slim 5 series rack systems. Adds 3-7/8” to overall height. Commercial grade casters
1,300 lb. weight capacity
| Features | |
|---|---|
| Type | Castor wheels |
| Maximum weight capacity | 589.67 kg |
| Product colour | Black |
| Mounting hole shape | Oval |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 111.1 mm |
| Height | 98.4 mm |
| Depth | 79.4 mm |
| Maximum weight capacity | 589.67 kg |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 4 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Castor wheels |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |