We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Middle Atlantic Products CBS-5-26 rack accessory Castor platform
SKU
CBS-5-26
- Skirted base looks good and protects caster area
- Robust steel construction with black powder coat finish
- Includes 4 pre-installed non-locking commercial grade casters
| SKU | CBS-5-26 |
|---|---|
| EAN | 0656747051500 |
| Manufacturer | Middle Atlantic Products |
| Availability | Out of Stock |
| PDF URLs |
View PDF |
Hides wheels for an improved look; 400 lb capacity
Skirted base hides wheels for an improved aesthetic appearance, and bolt to bottom of Slim 5 Series rack systems. Skirted caster bases add 3-3/4” to overall rack height Each base comes with its wheels pre-installed. Commercial grade casters
Heavy duty non-locking 3” swivel wheels
UL Listed in the US and Canada
Skirted base hides wheels for an improved aesthetic appearance, and bolt to bottom of Slim 5 Series rack systems. Skirted caster bases add 3-3/4” to overall rack height Each base comes with its wheels pre-installed. Commercial grade casters
Heavy duty non-locking 3” swivel wheels
UL Listed in the US and Canada
| Features | |
|---|---|
| Type | Castor platform |
| Maximum weight capacity | 181.44 kg |
| Compatibility | 26" Slim 5 |
| Product colour | Black |
| Mounting hole shape | Round |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |
| Housing material | Steel |
| Weight & dimensions | |
| Package width | 609.6 mm |
| Package height | 152.4 mm |
| Package depth | 736.6 mm |
| Package weight | 8.64 kg |
| Width | 660 mm |
| Height | 99 mm |
| Depth | 486 mm |
| Maximum weight capacity | 181.44 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 609.6 mm |
| Package height | 152.4 mm |
| Package depth | 736.6 mm |
| Package weight | 8.64 kg |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Type | Castor platform |
| Compatibility | 26" Slim 5 |
| Compliance certificates | RoHS |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85389099 |